Venemaad ohustab viinakriis

Järgmise aasta veebruaris võib Venemaal
lahvatada juba teine ja eelmisest sügavam alkoholikriis, sest saamatute ametnike
loodud bürokraatia võib peatada kõik viinavabrikud, kirjutas Äripäev.

Venemaad tabas esimene kriis pärast, seda kui 1. juulist kehtestati ühtne riiklik automatiseeritud infosüsteem (EGAIS). Siis peatus alkoholi import täielikult ning pole siiani taastunud. Kohalikud viinatööstused kaotasid võimsuses 90 protsenti, kuid nüüdseks on nad uue süsteemiga kohanenud.

Nüüd võib aga viin poelettidelt üldse otsa saada, sest ametnikud ei suuda juba pool aastat paika panna kontrollseadmete paigaldamise ja jagamise reegleid. Nimelt peavad viinatootjad, kes pole 1. veebruariks paigaldanud piirituselugejaid ja liitunud üleriigilise infosüsteemiga EGAIS, oma tegevuse peatama. Ekspertide sõnul võib aga süsteemi juurutamiseks kuluda aasta.

Ajal kui tšinovnikud menetlevad, ostavad viinatootjad omal riisikol loendureid, teadmata isegi, kui palju neid tarvis on. Ainsaks allikaks on oletused. Loendur maksab olenevalt tüübist 0,2-0,5 miljonit rubla ehk 90 000-225 000 krooni. Ühte tehasesse on tarvis paigaldada 2-6 loendurit. Alkoholitootjate liidu hinnangul on pooled tööstused loendurid juba ostnud.

Teine pool on aga veelgi suuremas hädas, sest peamine loendurite tootja Arzamasskij seadmetehas ei tule tellimustega toime. Tehase esindajate sõnul on ooteaeg veninud juba 90 päevani. Seega need ettevõtted, kes esitasid taotluse oktoobris, ei saa kindlasti seadmeid enne 1. veebruari kätte.

Absurdsust lisab olukorrale tõik, et isegi kui loendur on olemas, ei saa ettevõte informatsiooni EGAISi kaudu edastada, sest ilma rahandusministeeriumi käsuta ei tööta teaduskeskus Atlas ühendusliideseid välja. Käsku aga seni pole. Kui ka programmi väljatöötamist mitte arvestada, kulub selle paigaldamiseks ja testimiseks vähemalt pool aastat. Infotöötlusprogrammi loomiseks kulub aasta.

Saanud aasta alguses kibeda õppetunni, toodavad tehased lattu. Kuid on selge, et uue aasta vastuvõttude ja 2006. aasta esimese kriisi mõjul ei jätku sellest kauaks. Ainuke lootus on, et ametnikud lükkavad üleminekutähtaja edasi.

Reedel aga kutsus Vene tarbijakaitse föderaalbüroo pealik Gennadi Oništšenko Venemaa elanikke üles võtma uut aastat vastu ilma alkohoolsete jookideta. "Ma soovin kõigile alkoholivaba uut aastat. Seda kõike seepärast, et see toob kasu," ütles Oništšenko, kes ise ta ei tarbi alkoholi veendumuste pärast.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara