Gerli Ramler • 14 november 2013

CM: AS Reester valmistab maailmatasemel töö- ja turvajalanõusid

Nõukogude Eesti legendaarsest jalatsivalmistajast RAS Kommunaar välja kasvanud ASil Reester on tänaseks enam kui 20-aastane turva- ja tööjalatsite valmistamise kogemus.

80 töötajaga ettevõte on edukalt üle elanud kriisiajad, säilitanud jalatsitootmise oskused ja traditsioonid, tegeleb aktiivselt tootearendusega ning motiveerib pidevalt oma töötajaid. 

AS Reester asutati pärast Eesti iseseisvumist 1993. aasta sügisel, suure erastamispoliitika jälgedes. Kuna Kommunaari tegevusvaldkond muutus, otsustasid aktiivsemad inimesed eesotsas ASi Reester tänase juhatuse liikme Yury Ivanoviga luua väikese eraettevõtte, mis jätkaks jalatsitootmist.

„Meie mõte oli jätkata oma tööd, mida olime terve elu teinud,“ ütleb Ivanov. „Alustasime kolme inimesega Kommunaarilt soetatud majas, aga juba 1995. aastal jätkasime jalatsite valmistamist renoveeritud tootmishoones Tuuliku tänaval. Kohe alguses otsustasime võtta strateegilise suuna ekspordile, hakates tegema allhanketööd Soome partneritele.“

Ettevõtte tegevus läks hoogsalt käima ning on aegu, kus firmas töötas koguni üle 200 töötaja. Allhanget tehti Soome, Rootsi, Taani ja Norra firmadele ning silma hakati suurepärase logistikaga, mis on Reesteri tugevuseks tänaseni, kuna kogu tellitud kaup viiakse Soome ja Rootsi kohale oma kaubaautodega, sõltumata transpordifirmade tööst.

Seoses keeruka majandussituatsiooni ja suurenenud konkurentsiga viimasel viiel-kuuel aastal oli ettevõte sunnitud töötajate arvu ja tootmisvõimsust vähendama. „Allhanke liikumine Aasiasse puudutas kõiki meie jalatsitootjaid, tugevdades samas aga oma jalatsimudelite väljatöötamise ja müümise arengupotentsiaali,“ nendib Ivanov.

Täna ekspordib AS Reester 90% oma toodangust Euroopa suunal, suuremal määral Soome ja Rootsi ning vähemal Lätti ja Leetu.„Meie soov on oma tegevust veel rohkematele turgudele laiendada ning tooteid arendada. Perspektiiv on saada juurde uusi partnereid, kellega koostöös edasi areneda. Kui me hetkel oleme Euroopa mõistes väike firma, siis kasvupotentsiaali meil jagub,“ räägib Ivanov .Mugavad  ja turvalised jalatsid sandaalidest militaarsaabasteni

Ettevõtte äritegevus jaguneb kahe ärisuuna – omatoodangu ja allhanke vahel. Jalatsite omatoodanguna toodetakse kehtestatud normatiividele vastavaid professionaalseid tööjalatseid ja turvajalatseid. Allhankena valmistatakse erinevaid jalatseid ja pooltooteid näiteks Soome ja Rootsi ettevõtetele, arvestades nende poolt ette antud kasutamise eesmärke ja spetsiifikat.

Tootearendus käib koguaeg. Pidevalt arutletakse uute innovaatiliste materjalide üle, et ostjatele oleks pakkuda võimalikult laia valikut. Kui algusaastail alustati lahtiste ja kinniste ninadega sandaalitüüpi jalatsite tootmisega, siis tänaseks on nomenklatuur aukartustäratavalt ulatuslik.

„Meie põhitooted on professionaalsed töö- ja turvajalatsid ning militaarses ja sportlikus stiilis töösaapad, samuti pooltooted. Töö- ja turvajalatseid toodame vastavalt töökeskkonna spetsiifikale ning ohutuse ja kaitseomaduse tagamise korra kohaselt, nagu õli- ja bensiinikindlad tallad, turvaninad jne. Valmistame töösaapaid ja -kingi nii meditsiini-, ehitus- kui laotöölistele, sandaleti tüüpi jalatseid, lahtiseid töö- ja vabaajakingi naistele ja meestele, sportliku stiiliga tööjalatseid, spetsiaalseid jalatseid ja saapaid, mis on mõeldud töötamaks karmides talvetingimustes ning samuti suvekuumuses,“ loetleb Ivanov.

Toodete valmistamisel kasutatakse eranditult naturaalset nahka, polüuretaanseid ja vastupidavuse suurendamise eesmärgil antistaatlisi kaitsekihte ja muid modernseid jalatsimaterjale ning tehnoloogiat. Materjalid tellitakse Euroopast, et olla kindel nende kvaliteedis. Tooteid iseloomustavad avar ja mugav lai liist, elastsus ja pehmus ning kerge puhastatavus. Kõik mudelid vastavad CE-EN 20345; 20347 normidele.

ASi Reester eesmärk on luua kandjasõbralikke, turvalisi ja kvaliteetseid jalatseid, mis arvestavad inimeste töökeskkonna eripäradega ning kus iga jalats on vastava tööliigi jaoks sobivaim. Eestis on ettevõtte klientide hulgas nii toiduainetetööstuseid, elektroonikaladusid, restorane kui ka tehaseid, nagu näiteks Saaremaa Piim, Leibur, Tallegg, Prisma, Saarioinen, Selver, Salvest, ABB, Hesburger jne.

„Kes võtab prooviks paari, see reeglina võtab ka järgmise,“ muheleb Ivanov. Tegemist on mugavate ja kergete jalatsitega, mis valmistatakse maksimaalse kiirusega ja väga laias valikus jalanumbritele. Tellimuse standardsetele lahendustele saab kätte 48 tunniga. Eritellimused võtavad üks kuni kaks nädalat.

Probleemiks oskustööliste leidmine

Kõige suuremaks probleemiks tänasel turul pole aga ettevõtte juhtkonna sõnul mitte konkurents või hinnapoliitika, vaid tööjõu leidmine.

„Meie töötajate keskmise staaž on 15 aastat ehk kes on tulnud, on meile ka jäänud. Muret teeb aga personali pealekasv – haridussüsteem ei toeta jalatsispetsialistide koolitamist ning peame ise leidma asjast huvitatud inimesed ning nad välja õpetama,“ nendib ASi Reester personalijuht Epp Isok.Ta lisab, et ettevõtte töötajate keskmine vanus on tänaseks juba 48,6 aastat, mis näitab selgelt, et noori inimesi väga juurde ei tule.„Meie põhimõte on mitte osta teenuseid sisse, vaid palgata vastava töö jaoks  usaldusväärsed inimesed. Nii on meie transpordimehed meil palgal ja samuti koristajad, kes vastutavad kogu tootmisprotsessi ajal tehases valitseva puhtuse eest,“ tutvustab ta.

Aastaid tagasi oli juhus, kus personaliotsingu käigus ehmatasid noored, et oh, peabki reaalselt tööd tegema. Ja kuigi ASi Reester mediaanpalk on kõrgem Eesti keskmisest mediaanpalgast -  töötajad saavad aasta lõpus alati preemiana 13nda palga, neile on ettevõtte poolt antud tööriided ja –jalatsid ning tehakse sageli koolitusi, läbi lisatasu väärtustatakse staažikamaid ning võimalik on teenida tulemuspalka - on keerukas uusi inimesi leida.

Viimane ettevõttesisene töö rahuloluuuringki näitas, et inimesed on süsteemiga rahul, peavad ASi Reester stabiilseks tööandjaks ning 85% töötajatest soovitaksid tööandjat ka tuttavatele.

Töötajate tervise ja heaolu nimel ning ettevõtte konkurentsivõime tõstmiseks investeerib AS Reester pidevalt ka töökeskkonda. Viimased suuremad uuendused oli vabriku ventilatsioonisüsteemi renoveerimine ja kahe tipptehnoloogilise jalatsivalmistamise seadme ning uue põlvkonna õmblusmasinate ost.

www.reester.com

 

Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Hedi Meigas
Hedi MeigasSündmusedTel: 5384 5159
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077