Eesti ettevõtted saavad testida ka neid tooteid, mida seadus kasutada ei luba
Valitsus kiitis heaks ettepaneku luua riiklikul tasandil reaalelulised testkeskkonnad ehk regulatiivliivakastid, kus ettevõtted saavad järelevalve all testida tulevikulahendusi, mida seadusandlus veel kasutada ei võimalda.
Testimist vajavad, kuid seaduse “hallil alal” olevad tooted on näiteks totu vedavad droonid.
Foto: Renee Altrov/MKM
Kindlatel reeglitel toimima hakkav testimiskeskkond annab ettevõtjale võimaluse testida tehnoloogiat reaalelu tingimustes. Ettevõtja ja riik saavad koguda väärtuslikku andmestikku, et arendada päriseluks vastavaid tooteid ning täiendada ja kaasajastada seadusandlust, et uued lahendused oleksid seadusega lubatud.
NATO innovatsiooniprogramm DIANA kuulutas välja uue taotlusvooru, kus otsitakse lahendusi kümnes strateegilises valdkonnas, alates autonoomsetest süsteemidest kuni kosmoseoperatsioonideni.
Valitsus otsustas kiirendada suurte tööstusalade arendamist, et tuua Eestisse rohkem investeeringuid ja muuta meie ettevõtluskeskkond atraktiivsemaks. Strateegiliselt tähtsateks loetakse edaspidi vähemalt 30-hektarilised tööstusalad, mille puhul juba hinnatud looduskaitselisi piiranguid uuesti ei hinnata. Samuti analüüsitakse tööstusalade taristu arendamise võimalusi.
Valitsus seab prioriteediks ülemineku andmepõhisele aruandlusele, mille eesmärk on vähendada ettevõtjate halduskoormust ning kaotada dubleeriv andmete esitamine. Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul peaksid ettevõtted tulevikus esitama riigile andmeid vaid ühe korra, seda võimalikult automaatselt.
2025. aastal jõustuv mootorsõidukimaks sunnib paljusid ettevõtteid oma autoparki ümber hindama ning otsima uusi, kuluefektiivsemaid lahendusi. Üheks praktiliseks alternatiiviks on Eesti haagisetootja Brentex OÜ haagised, mis on täiustunud platvormhaagiste seeriaga. Uus platvormhaagiste seeria ühendab endas tugeva konstruktsiooni, nutika disaini ja põhjamaade tingimustele vastava vastupidavuse.