8.-9. mail Rakveres toimunud Loodusressursside aastakonverentsil 2025 räägiti kahest olulisest maavarast - põhjaveest ja fosforiidist. Vaata suurest galeriist, kes sündmusel osalesid.

- Loodusressursside aastakonverentsi modereeris ajakirjanik Brent Pere.
- Foto: Jarmo Jarvsalu
Konverents alamteema oli seekord „Kaks kõva kivi“, mis seadis fookusesse fosforiidi ja vee. Juttu oli fosforiidi uuringutest, võimalikust kaevandamisest ning sellega seonduvatest võimalustest ja väljakutsetest.
Fosforiit ja vesi on need kaks olulist loodusressurssi ning samas kaks kõva kivi, mida on vastandatud juba aastakümneid. Konverentsil otsiti vastust küsimusele, kas on võimalik ühte kaevandada nii, et teisele liiga ei tee? Mõlemad on meie majanduse ja elujõu olulised ressursid ning nende olemasolust sõltub meie ellujäämine.
Konverentsi modereeris ajakirjanik Brent Pere.
Esinesid Erik Puura (TalTechi ettevõtlusprorektor ja Eesti Geoloogia Seltsi juhatuse esimees), Marti Hääl (Alexela grupi juhatuse esimees), Raivo Vare (vaatleja ja majandusekspert), Raivo Vasnu (Viru Keemia Grupi juhatuse liige ja kogenud tööstusjuht), Aleksandr Timofejev (Tallinna Vesi, juhatuse esimees), Ene Jürjens (Kliimaministeeriumi maavarade osakonna juhataja), Erki Niitlaan (Inseneribüroo Steiger asutaja ja kõneisik), Kalle Kirsimäe (Tartu Ülikooli geoloogia-mineraloogia professor, akadeemik ja geoloog), Toomas Tamm (Eesti Maaülikooli maaehituse ja veemajanduse õppetool, tenuuriprofessor), Rein Sikk (Maalehe ajakirjanik), Mihkel Juhkami (Rakvere linnavolikogu esimees), Kristel Vilbaste (Keskkonnaajakirjanik ja allikateuurija), Jaak Jürgenson (Eesti Geoloogiateenistuse asedirektor) ja Erki Peegel (Eesti Geoloogiateenistuse nõunik).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailmas on alanud meeletu võitlus loodusressurssidele ligipääsu eest. Või tegelikult on see kogu aeg toimunud, aga varjatumal kujul, kirjutab TTÜ teadus- ja ettevõtlusprorektor Erik Puura.
„Tööd on praegu tohutult“
Sel nädalal Eesti Geoloogiateenistuse juhina teist ametiaega alustanud Sirli Sipp Kulli tööd selles ametikohal on saatnud fosforiidiuuringute teema. Nende lõpule viimine on ka üks põhjusi, mis ajendas teda ametikohal jätkama.
Äkki teeks oma strateegiliste maavarade uurimiseks ja kaevandamiseks riigifirma, pakub geoloog Margus Raha arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Eesti Geoloogiateenistus sõlmis fosforiidi väävelhappelise töötluse katsetuste ja uuringute lepingu Põhjamaade juhtiva inseneriettevõttega AFRY.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.