Eesti kaitseidusid oodatakse tehnoloogia eelkiirendisse
Tänavu alustab tegevust ainulaadne kaitsetehnoloogia eelkiirendi programm, mis on suunatud kaitsevaldkonna süvatehnoloogia idufirmadele. Eelkiirendi programmi viivad ellu Tehnopol Startup Inkubaator ja Sparkup Tartu Teaduspark.
Eesti tärkav kaitsetööstus on viimasel ajal olnud suurema tähelepanu all. Pildil üritus BLRT õuel, kus NATO kiirendi DIANA liikmed esitlesid oma tehnoloogiat.
Foto: Andras Kralla
Tsiviilsektorile keskenduvatel tehnoloogiaettevõtetel on sageli raskusi kaitsesektori regulatsioonide mõistmisega, oma innovatsioonide kohandamisega vastavaks kaitsevajadustele (kahene kasutus) ning valmistumisega kõrge nõudlikkusega programmidesse, nagu NATO DIANA, kandideerimiseks. Ettevõtete teadmised kaitseturust ja kontaktid võivad olla piiratud, mistõttu on keeruline positsioneerida oma tehnoloogiaid kaitsealaseks kasutuseks ja kasutada ära saadaolevaid strateegilisi võimalusi. Selleks, et neid kitsaskohti ületada, on loodud eelkiirendi programm „Defence Business Lab”.
Muu maailmaga konkureerimiseks tuleb panustada täiesti uutele tehnoloogiatele, tõdesid Brüsselis Euroopa ettevõtete konkurentsvõime üle arutanud Eesti ettevõtjad.
Septembris kasvas Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu liikmete arv üle 150, kui klastriga liitus kolm uut ettevõtet - Ferresto Laser, Nortal ja Frankenburg Technologies.
NATO DIANA innovatsioonikiirendi avalikustas oma teise tegevusaasta väljakutsed ja kuulutas avatuks uue taotlusvooru. DIANA eesmärk on tuvastada ja kiirendada kaksikkasutusega süvatehnoloogiate arendust üle alliansi, et lahendada kriitilisi kaitse- ja julgeolekuprobleeme.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.