Eesti elektroonikatööstustest ületas viimase nelja kvartali andmetel 100 miljoni eurose käibepiiri neli ettevõtet, 28 ettevõtte käibed ületasid 10 miljonit eurot, selgub värskest Infopanga elektroonikatööstuse kvartaliraportist.
- Eesti suurima elektroonikatööstuse Ericsson Eesti ASi käive ületas teisele kohale tulnud ettevõtte käivet kaks ja pool korda. Foto: Andras Kralla
Raportist selgub, et Eesti elektroonikaettevõtted on väga ebaühtlase suurusega. Nii on suurima ettevõtte Ericsson Eesti ASi käive 2 ja pool korda suurem kui suuruselt järgmise GPV Estonia ASi käive.
Infopanga elektroonikatööstuse värske konkurentsraporti leiad
SIIT.
Kokku on sektoris 168 ettevõtet, neist 157 ületavad 70 000-eurost käibepiiri ning nende ettevõtete arv vähenes aastaga 4 võrra. „Kuna käibepiir on üsna madal, siis tuleb seda ületavate ettevõtete arvu sellist kahanemist pidada üsna tähelepanuväärseks. Arvestades ka koondkäibe kahanemist, viitab see nõrgemate ettevõtete turult lahkumisele,“ seisab raportis.
Elektroonikatööstuste nelja viimase kvartali koondkäive oli 2,2 miljardit eurot ehk aasta varasema perioodiga võrreldes 12,6% väiksem. Koondkäive on kahanenud juba viimased neli kvartalit järjest, keskmine langus kvartalis oli 3,3%. Languse suurust mõjutab olulisel määral ka võrdlusbaas: eelmise aasta müügitulu püsis 2022. aasta omaga sarnasel tasemel, kuid 2022. aastal kasvas sektori müügitulu 20%.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rakveres elektroonika lepingulise tootmisega tegelev Electro-Hill Eesti investeerib uude tehasesse ja seadmetesse umbes 3 miljonit eurot ning plaanib töötajate arvu kahekordistada.
Elektroonikaettevõtte Incap kolmanda kvartali ärikasum kasvas ligi 38% 7,9 miljoni euroni. Incapi presidendi Otto Puki sõnul paistab tulevikus ebakindlust, aga samas on ettevõttel võimekus tururiskidele reageerida.
Elektroonikatööstuse TOPi esikohale tõusnud Electro-Hill Eesti müügitulu kasvas möödunud aastal 240%. Eesti elektroonikatööstus näeb endal selgelt rolli ka Euroopa kiibivaldkonna arengus.
Kaheksa kvartalit kestnud majanduslangus on vähendanud ettevõtjate investeerimisjulgust, kuid elektroonikatööstuses on investeeringud võrreldes 2023. aastaga kasvutrendis.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.