Maailma suurimad saematerjalitootjad tegutsevad peamiselt Põhja-Ameerikas, kuid edetabelisse on jõudnud ka Kesk-Euroopa ja Skandinaavia tööstusi. Läinud aasta suurima tootmismahuga tõusis tippu Kanada ettevõte West Fraser Timber.
- Stora Enso on Euroopa suurim saemtaerjali tootja. Pildil nende tootmisüksus Honkalahtis. Foto: Stora Enso
ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni FAO andmetel oli läinud aastal suurim saematerjali tarbija Hiina, kus kulutatati veerand maailmas toodetust. Järgnesid USA 22 ja Saksamaa 5 protsendiga. Ka tootmise poole pealt juhtis edetabelit Hiina 18 protsendiga, järgnesid USA (17%) ja Venemaa (9%).
Seotud lood
Rahvusvahelisel okaspuu saematerjali konverentsil ennustati keskpikas perspektiivis turu langust. Juba praegu on Euroopas tootmine langenud 2% ja nõudlus 5%.
Eesti üks suurimaid tööstusgruppe – AS Lemeks – teenis läinud aastal rekordilise kasumi. Oma panuse sellesse andsid kõik kontserni kuuluvad ettevõtted.
Venemaa metsandustoodete ekspordikeeld kuni 2022. aasta lõpuni muudab Põhja-Ameerika saematerjali turu pingeliseks. Senini eksporditud Euroopa saematerjal läheb sisenõudluse rahuldamiseks, vahendab Reuters.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.