• 28.01.19, 17:21
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mihkel Nestor: vähetasustatud tootmine pole enam jätkusuutlik äriplaan

Olukorras, kus keskmine palk ületab 1300 eurot ja suureneb aastas 7% jagu, ei ole tööjõumahukas ja vähetasustatud tootmine enam jätkusuutlik äriplaan, hoiatas SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Mihkel Nestor
  • Mihkel Nestor
  • Foto: Andras Kralla
Mihkel Nestor hinnangul on maailmamajanduse tuleviku ennustamine muutunud tavapärasest raskemaks. "Ühelt poolt viitavad indikaatorid nagu USA 10- ja 2-aastaste võlakirjade vahe või aktsiaturgude käitumine lähenevale majanduslangusele. Teisalt on arenenud riikides tööpuudus madalaimal tasemel alates 1980. aastatest ja kindlustunde näitajad on tugevad," kirjutas Nestor SEB blogis. "Eestil on majanduskeskkonna muutuste juures kahjuks või õnneks kaasreisija roll ehk meie tulevik on tihedalt seotud kaubanduspartnerite käekäiguga. Soome ja Rootsi majanduskasv on küll aeglustunud, kuid peaks jääma euroala riikide keskmisest pisut kõrgemaks."
Majanduskasv on lähiaastail Eestis siiski aeglustumas, märkis analüütik. "Viimaste aastate kiiret tõusu on soosinud aina kõrgem tööhõive ja suured ehitusmahud. Mullusest majanduskasvust andis ehitus koos kaasnevate sektoritega ligi poole. Tänaseks on vaba tööjõud aga täielikult ammendunud ja ehitusmahud kahanevad," hoiatas Nestor.
Ta lisas, et lühiajalistest muutustest majanduskeskkonnas on olulisem pikk vaade – mis kannab Eesti majandust lähema 10 aasta vältel? "Olukorras, kus keskmine palk ületab 1300 eurot ja suureneb aastas 7% jagu, ei ole tööjõumahukas ja vähetasustatud tootmine enam jätkusuutlik äriplaan. Siseturu kasvuvõimalusi piirab järsk muutus demograafias, kus majanduslikult kõige aktiivsemate inimeste arv väheneb kümnekonna aastaga viiendiku võrra. Millised ärivaldkonnad aitavad need lüngad katta?“

Artikkel jätkub pärast reklaami

Allikas: SEB blogi

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.06.25, 10:39
Majandusekspert Valeria Kiisk: Eesti majandus vajab eksporti, kuid eksport vajab kindlat riskijuhtimist
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele