5. jaanuar 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Börs: USA ja Euroopa tööstussektor pakuvad tuge

Blogi autor Mait Kraun.
Foto: Andres Haabu
Nädala börsiuudised: toorained on kallinenud juba 15 päeva järjest; USA ja Euroopa tööstussektor pakuvad tuge; vase hind on tõusnud tublisti; pallaadium on jõudmas kõigi aegade rekordini; nafta hind sai aasta alguses tugeva tõuke.

Toorained on kallinenud juba 15 päeva järjest

Tööstustoorainetel ja naftal on 2017. aasta lõpp ja uue aasta algus läinud väga hästi. Investorid panustavad sellele, et globaalne tööstustoodang aitab säilitada nõudlust toorainete järele, vahendab Bloomberg.

Bloombergi toorainete indeks, mis jälgib 22 erinevat toorainet, tõusis neljapäeval juba 15. päeva järjest. Indeks võib ka edasi tõsta, sest metallid ja nafta tõusevad edasi. Tööstusmetalle toetavad praegu tootmise piirangud, nõrgem dollar ja nõudluse paranemine. Pallaadium, mida kasutatakse autode heitgaaside süsteemis, läheneb kõigi aegade tipule.

Toorained kallinesid eelmisel aastal teist aastat järjest. Mitmed investeerimispangad, seal hulgas Goldman Sachs, on toorainete osas positiivselt meelestatud. Eelmisel kuul kordas Goldman Sachs oma toorainete ostusoovitust.

Bloombergi toorainete indeks on alates eelmise aasta juuni keskpaigast taastunud 12 protsenti. Samas püsivad hinnad 2008. aasta tippudest tunduvalt madalamal.

USA ja Euroopa tööstussektor pakuvad tuge

Euroopa tööstustoodangu andmed on olnud väga tugevad ning see on investoritele indu juurde andnud. Hiina tehased hakkavad samuti tõenäoliselt oma tootmist suurendama, sest ülemaailmne nõudlus on tugev.

„Euroopa ja USA tööstuse andmed on olnud väga tugevad. Kui tööstustoodang kasvab nii suurtes piirkondades nõnda kiiresti, siis see mõjutab ka Hiina eksporti,“ ütles Citigroupi tooraineturu uuringute juht Max Layton.

Muidugi on toorainete hinnatõus mõjunud hästi ka kaevandusfirmade aktsiatele. Näiteks maailma suurima kaevandusfirma BHP Billitoni aktsia on jõudnud Londoni börsil kõrgeima tasemeni alates 2014. aastast.

Vase hind on tõusnud tublisti

Sellel nädalal teatas Hiina, et vähendab vanametalli impordikvoote, mis mõjus vase hinnale hästi.

Vask oli 2018. aasta esimesel kolmel kauplemispäeval languses ning nädala lõikes odavnes punane metall 0,8 protsenti, 7188 dollarini tonnist.

Nädala teises pooles hakkas hind taastuma, sest Hiina teatas, et vähendas vase vanametalli impordikvooti 136 000 tonnini, mis on 94 protsenti vähem kui 2017. aastal. Samas on Hiina rafineeritud vase tootmine kasvamas, mis tähendab ka suuremat nõudlust vase järele.

Vase hind tõusis 2017. aastal 30 protsenti ning metall jätkab taastumist. Umbes kaks aastat tagasi jõudis vask kuue aasta madalaima tasemeni. Võrreldes nende tasemetega on vask kallinenud lausa 70 protsenti.

Teistest toorainetest kallines tsink 1,3 protsenti ning tonn maksab 3362 dollarit. Tina ja alumiinium odavnesid kumbki vastavalt 0,9 ja 0,8 protsenti, tonnihinnad 19 850 ja 2250 dollarit. Nikkel kukkus 0,9 protsenti, 12 650 dollarini tonnist.

Pallaadium läheneb kõigi aegade rekordile

Väärismetallidel on viimasel ajal läinud aga väga hästi ning pallaadium on lähenemas kõigi aegade rekordile, vahendab Bloomberg.

Pallaadiumi sporthind peab uue kõigi aegade rekordi saavutamiseks tõusma veel vaid 1,6 protsenti. Varasem rekord on püsinud 17 aastat. Praeguse tempo juures peaks rekord tulema mõne päeva jooksul.

Teistel väärismetallidel on suurte rekorditeni veel palju minna. Kulla hind tõusis nädalaga 1,2 protsenti ja unts maksab 1317 dollarit. Kõigi aegade rekord pärineb 2011. aastast, mil kuld maksis sügisel 1921 dollarit.

Nafta hind sai aasta alguses tugeva tõuke

Valitsusvastased protestijad Iraanis ja OPEC ning Venemaa lubadused naftatootmist piirata andsid naftahinnale aasta alguses viimase paari aasta tugevaima tõuke, kirjutab Äripäev.

WTI toornafta kallines nädalaga 1,6 protsenti ja Brent lisas 0,8 protsenti. Kummagi barrel maksis reedeks vastavalt 67,39 ja 61,38 dollarit. Viimati olid hinnad nii kõrgel 2015. aasta keskpaigas. Viimati oli barrelihind aasta alguses üle 60 dollari 2014. aastal.

Iraanis on valitsusvastased protestid hoolimata valitsuse keelust kestnud juba neli päeva, tegemist on suurima väljakutsega sealsele administratsioonile alates 2009. aasta rahutustest. Kuid ka Iraani arvesse võtmata valitseb naftaturul tõusumeeleolu.

„Üleilmne laovarude vähenemine ja tugev majanduskasv nullivad Põhjamere torujuhtme taaskäivitamise ja Liibüa naftaekspordi taastumise,“ ütles turuanalüütik Jeffrey Halley. Põhjameres taaskäivitati laupäeval, pärast ootamatut riket Fortiese-nimeline torujuhe, mille läbilaskevõimsus on 450 000 barrelit päevas.

Ka OPEC ja Venemaa on lubanud naftatootmist tänavu all hoida ning USA naftavarud langevad. Maailmamajanduse olukorra paranemine toetab aga nõudlust.

Rotterdami 95 bensiini hind on viimase poole aastaga tublisti tõusnud. Nädalaga kallines bensiin 0,8 protsenti, 626 dollarini tonnist.

Autor: Nädal börsil

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077