FOTOD: Utilitase uus jaam Väos on valmimas

Foto: Erlend Štaub

Energiakontsernile Utilitas kuuluv ning taastuvkütustest soojust ja elektrit tootma hakkav jaam on valmimisjärgus. Ehitustööd jätkuvad aktiivses tempos ning hilissügisel on plaan alustada jaama käivitamisega.

Utilitase jaama juhi Andres Taukari sõnul varustatakse jaam moodsa tehnoloogiaga. Tänaseks on paigaldatud olulisimad seadmed nagu katlad, turbiin ja generaator. Seadmed pärinevad Saksamaalt MAN ja Soomest Renewa tehasest. Utilitase jaama näol on tegemist uusima jaamaga Eestis, millel on kõrge kasutegur.

Taukar lisas, et täna käib vilgas ehitustöö peamiselt siseruumides. „Igapäevaselt töötab sadakond inimest selle nimel, et sügisel saaks jaama käivitada ja soojusenergiat tootma hakata. Põhikütusena kasutatakse kohalikust väheväärtuslikust puidust toodetud haket. Selle tulemusena toodetakse ka suurem osa Tallinnas müüdavast soojusest mittefossiilsetest kütustest,“ nentis Taukar.

Uus jaam katab ligi 20% Tallinna kaugküttevõrgu soojusvajadusest ning rahuldab ligi 50 000 kaugküttega kodumajapidamise elektrivajaduse.

Utilitasele kuuluva Tallinna Elektrijaama kõrvale rajatav Väo 2 jaam asub Tallinnas Väo karjääris. Jaama peatöövõtja on Leedu ettevõte Axis Technologies. Väo 2 soojuslik võimsus on 76,5 MW ja elektriline võimsus 21,4 MW. Ehitusmaksumuseks kujuneb ligikaudu 65 miljonit eurot. Jaam hakkab soojusenergiaga varustama Tallinna ja Maardu linna, toodetav elektrienergia müüakse vabaturule.

Utilitas kontserni kuuluvad kaheksas Eesti linnas kaugkütteteenust pakkuvad AS Tallinna Küte ja AS Eraküte, Tallinnas elektrit ja soojust tootev OÜ Tallinna Elektrijaam ning selle naabrusse teist jaama rajav OÜ Auragen. Kontserni ettevõtted haldavad 500 km ulatuses soojusvõrke üle Eesti. Töös olevate katlamajade installeeritud võimsus on 1,1 GW ning koostootmisjaama elektriline nimivõimsus on 25 MW ja soojusvõimsus 67 MW. Utilitas omab kontserni ettevõtetes 100-protsendilist osalust.

Foto: Erlend Štaub
Foto: Erlend Štaub
Foto: Erlend Štaub
Foto: Erlend Štaub
Foto: Erlend Štaub
Foto: Erlend Štaub
Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077