Eesti kuivsegude tootja, Mäo tehase omanik Sakret OÜ läks sel nädalal üle veeldatud maagaasile (LNG), mis vähendab ettevõtte kulusid ja on keskkonnasõbralikum.
Sakret OÜ tegevjuhi Ahto Leitudi sõnul laskis ettevõte oma territooriumile 40 kuupmeetri suuruse LNG-mahuti paigaldada pärast seda, kui selgus, et diislikütuse aktsiis tõuseb märkimisväärselt. „Oleme esimene ettevõte Mandri-Eestis, kes on viinud oma tootmise LNG-le üle. Kui saime aktsiisitõusust teada, ei olnud meil muud alternatiivi, kui minna veeldatud gaasile. Kogu meie tootmine, nii liivakuivatid kui ka kontori küte toimis diisli peal, aga sisuliselt üleöö muutus vedelkütus meie jaoks ca 35% kallimaks,“ rääkis Leitud. LNG-mahuti Sakreti Mäo tehase territooriumile paigaldas veeldatud maagaasi müügi ja impordiga tegelev firma OÜ Jetgas.
Ahto Leitudi sõnul investeeris Sakret OÜ uude energiaallikasse ligi 40 tuhat eurot. Vaatamata sellele, et üleminek LNG-le tähendab ettevõtte jaoks paranenud keskkonnasäästlikkust ning pikemas perspektiivis ka rahalist kokkuhoidu, on tegu siiski sunnitud suurinvesteeringuga. „Selle investeeringu tasuvusperiood on hinnanguliselt kaks aastat – ent seda juhul, kui riik ei manipuleeri gaasiaktsiisiga. Ootamatud maksud ja aktsiisid ei ole vahendid, millega täita eelarve puudujääke. Kuigi riigil on eelarvest raha puudu, ei saa seda ikka ja jälle võtta tootjate – ja lõpuks ikkagi tarbijate – taskust,“ ütles Leitud.
Seotud lood
Eesti kuivsegude tootja, Mäo tehase omanik Sakret OÜ kasvatas esimese kuue kuuga eksporti 12% võrra. Tootja prognoosib, et aasta teine pool toob veelgi suurema kasvu.
Ehitusmaterjalide tootja Sakret avab
kolmapäeval Leedus Kedainiais Balti riikide suurima kuivsegude tehase, tehase
käivitavad Leedu president Valdas Adamkus ning Läti president Valdis
Zatlers.
Eesti kuivsegude tootja, Mäo tehase omaniku Sakret OÜ käive tõusis esimeses kvartalis 5 protsenti võrreldes sama perioodiga mullu ja moodustas 700 tuhat eurot.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele