Hinnatõus sektoris on olnud üsna stabiilne ja see on kindlasti parem kui liiga järsud muutused, mis võivad tekitada soovimatuid muutusi tarbimises, märkis metsa- ja puidutööstuse liidu juht Ott Otsmann.
Statistikaameti teatel tõusid tänavu aprillis mullusega võrreldes enim hinnad mööbli ja puittoodete tootmises.
Küsimustele vastab metsa-ja puidutööstuse juht Ott Otsmann:
Mööbli ja puidufirmade hinnad aprillis tõusid, võrreldes aastataguse ajaga. Nende hinnad on tõusnud viimase viie aasta kõrgeimale tasemele. Kuidas kommenteerite seda?
Metsa- ja puidutööstusel on viimase viie aasta jooksul mahud ja müügitulemused kasvanud. Peale kriisiperioodi on tulemused olnud tõusva trendiga. Aluse selleks on andnud välisturgude üsna stabiilne nõudlus, mis omakorda toetub puitmaterjalide kasutamise arengul. Puit ainukese tõsiseltvõetava taastuva ehitusmaterjalina leiab kasutust üha enam, asendamaks taastumatuid loodusvarasid.
Kui palju puiduettevõtjad on pidanud hinda tõstma?
Hindade tõus on olnud üsna stabiilne ja see on kindlasti parem kui liiga järsud muutused, mis võivad tekitada soovimatuid muutusi tarbimises. Ettevõtete hinnatasemed käivad korrelatsioonis eksportturgude hinnatasemetega. Nii kuidas müügiturgudel hinnad liiguvad, nii ka ettevõtete müügi- ja ostuhinnad vastavalt muutuvad. Toormehinnad mõjutavad enim, teatud mõju avaldab ka kulutuste tase, aga ega turuhindadest kõrgemal tasemel ei õnnestu müüa kellelgi. Seega tootmissisendite kallinemine nagu näiteks teenuste, tööjõukulu või energiakulu kasv, kompenseeritakse efektiivsuse ja tootlikkuse tõstmisega ning investeeringutega efektiivsetesse tehnoloogiatesse.
Kas hinnatõus on sektorile probleeme tekitanud või võib probleeme tekitada?
Tootegrupiti on hinnamuutused erinevad ja oluline ei olegi niivõrd hinnatase kuivõrd see, et seni on suudetud kasvatada müügimahtusid, mis viitab sellele, et hinnatase on õige. Käesoleva aasta esimese kolme kuuga on kasvanud ka puittoodete siseturu summaarne rahaline müügimaht, mis viitab sellele, et suuresti ekspordihindadest sõltuvate tasemetega tuleb sisetarbimine praegu kaasa.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
5
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega liitumine võib tõsta energiahindu
Hetkel kuum
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele