Jäätmete import on tingitud turu suletusest

Eesti Energia teatel on ettevõte juba alates Iru jäätmepõletusjaama rajamise otsusest uurinud ka jäätmete importimise võimalusi.

„Ennekõike nägime sellise vajaduse tekkimise võimalust tulenevalt Eesti jäätmekäitlusturu suletusest uutele tulijatele,“ märkis Iru elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam.

Tema kinnitusel on jäätmekäitlusturg koondunud valdavalt üksikute jäätmekäitluskontsernide kätte, kellel on võimekus nii jäätmeid koguda kui käidelda. Seetõttu ei olda vaatamata senisest soodsama hinna pakkumisele valmis enda investeeringute kaitseks tarnima jäätmeid Eesti Energiale.

„Tänaseks on õnnestunud  turgu konkurentsile mõnevõrra avada ja valdava osa jäätmetest saame kätte Eestist, seda ennekõike läbi senisest madalama käitlustasu pakkumise. Samas on Eestis endiselt piirkondi, kus ka vaatamata soodsamale käitlushinnale eelistatakse prügi taaskasutamise asemel prügilatesse ladestada,“ tõdes Heinam.

„Lisaks  sõltuvad Eesti jäätmetarned suuresti meie koostööpartnerite edust omavalitsuste prügikonkurssidel, mistõttu võib tulla ette ka perioode, kus Eestist kättesaadavast prügist ei pruugi piisata stabiilse tootmise tagamiseks. Eesti jäätmekäitlus on üles ehitatud kohalike omavalitsuste poolt korraldavatele 2-3-aastastele hangetele, mistõttu ei saa välistada, et hooti meie koostööpartnerite tarned vähenevad. Lahendusena just sellistele olukordade oleme otsinud võimalusi ka vajadusel jäätmeid importida, et tagada stabiilne soojuse ja elektriga varustamise jätkamine.

Soomes Turu piirkonna jäätmete käitlemise hankel Eesti Energia otse ei osalenud, küll aga on hankel edukaks osutunud ettevõte pakkunud peale hanke võitu võimalust suunata antud hankel võidetud jäätmeid käitlusse ka Eestisse. Tulenevalt asjaolust, et Eesti jäätmeturg alles kohaneb Eesti Energia turule tulekuga, on lühikeses perioodis oodata kindlasti nii Eesti Energia kui ka teiste suuremate jäätmekäitlejate poolt mõningast jäätmete importi Eestisse,“ selgitas Iru elektrijaama arendusjuht.

 

 

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara