Eesti Energia teatel on ettevõte juba alates Iru jäätmepõletusjaama rajamise otsusest uurinud ka jäätmete importimise võimalusi.
„Ennekõike nägime sellise vajaduse tekkimise võimalust tulenevalt Eesti jäätmekäitlusturu suletusest uutele tulijatele,“ märkis Iru elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam.
Tema kinnitusel on jäätmekäitlusturg koondunud valdavalt üksikute jäätmekäitluskontsernide kätte, kellel on võimekus nii jäätmeid koguda kui käidelda. Seetõttu ei olda vaatamata senisest soodsama hinna pakkumisele valmis enda investeeringute kaitseks tarnima jäätmeid Eesti Energiale.„Tänaseks on õnnestunud turgu konkurentsile mõnevõrra avada ja valdava osa jäätmetest saame kätte Eestist, seda ennekõike läbi senisest madalama käitlustasu pakkumise. Samas on Eestis endiselt piirkondi, kus ka vaatamata soodsamale käitlushinnale eelistatakse prügi taaskasutamise asemel prügilatesse ladestada,“ tõdes Heinam.„Lisaks sõltuvad Eesti jäätmetarned suuresti meie koostööpartnerite edust omavalitsuste prügikonkurssidel, mistõttu võib tulla ette ka perioode, kus Eestist kättesaadavast prügist ei pruugi piisata stabiilse tootmise tagamiseks. Eesti jäätmekäitlus on üles ehitatud kohalike omavalitsuste poolt korraldavatele 2-3-aastastele hangetele, mistõttu ei saa välistada, et hooti meie koostööpartnerite tarned vähenevad. Lahendusena just sellistele olukordade oleme otsinud võimalusi ka vajadusel jäätmeid importida, et tagada stabiilne soojuse ja elektriga varustamise jätkamine.Soomes Turu piirkonna jäätmete käitlemise hankel Eesti Energia otse ei osalenud, küll aga on hankel edukaks osutunud ettevõte pakkunud peale hanke võitu võimalust suunata antud hankel võidetud jäätmeid käitlusse ka Eestisse. Tulenevalt asjaolust, et Eesti jäätmeturg alles kohaneb Eesti Energia turule tulekuga, on lühikeses perioodis oodata kindlasti nii Eesti Energia kui ka teiste suuremate jäätmekäitlejate poolt mõningast jäätmete importi Eestisse,“ selgitas Iru elektrijaama arendusjuht.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teadlik metsamajandamine mitte ainult ei paranda metsade tervist ja elurikkust, vaid tagab ka kvaliteetse puidu tootmise ja majandusliku tulu tulevikus. Jätkusuutlik metsamajandus on võtmetegur kliimamuutuse leevendamisel ja loodusvarade säilitamisel, luues tasakaalu ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete hüvede vahel.