Eestis peetakse töökoha säilimisega seotud ebakindlust ja töö ümberkorraldamist suurimaks tööstressi põhjuseks.
Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur (EU-OSHA) korraldas 2012. aasta novembrist kuni 2013. aasta veebruarini üle-euroopalise tööohutust ja töötervishoidu käsitleva arvamusküsitluse. Selgus, et poolte töötajate arvates esineb tööstressi sageli. 10-st vastanust 4 leidis, et nende probleemidega ei tegeleta töökohas piisavalt. Küsitluses osales 16 662 inimest 31 riigist. Eestis oli intervjueeritavaid 701.
„Töökoha säilimisega seotud ebakindlust ja töö ümberkorraldamist peetakse kõikjal Euroopas kõige tavalisemaks tööstressi põhjuseks – ka Eestis andis sellise vastuse 71% küsitletutest. Teisena tõid eestlased tööstressi põhjustena välja tööaega ja töökoormust – nii arvas 57%,“ sõnas Eesti EU-OSHA koordinatsioonikeskuse juht Kristel Plangi.Eesti eristus teistest riikidest siiski positiivses mõttes – 50% arvas, et tööstressi ohjeldamisega töökohal tullakse toime hästi ja 14%, et lausa väga hästi, mis paneb meid samale pulgale Soomega. Võrdlusena võib tuua siinkohal Hispaania, kus kõigest 5% arvas, et stressi ohjeldamisega tullakse nende töökohal toime väga hästi.„Inimesed defineerivad aga tööstressi väga erinevalt, kaldun arvama, et eestlane lihtsalt ei julge tunnistada stressi või läbipõlemist. Depressioon ja tööstress on kahjuks meie ühiskonnas veel ikka tabuteema,“ selgitas Plangi.Küsitluse kohaselt tunnetavad ligikaudu pooled Euroopa töötajad (51%), et tööstress on nende töökohas tavaline, kusjuures 16% leiab, et see on „väga tavaline”.Tööstressi pidas tavaliseks rohkem naissoost kui meessoost töötajaid (54% vs 49%), samuti rohkem 18-54 aastaseid kui üle 55aastaseid töötajaid (53% vs 44%). Tööstressi tajutakse erinevalt ka eri sektorites, näiteks pidas tööstressi tavaliseks enim tervishoiu- ja hooldustöötajaid (61%, sealhulgas 21%, kes vastas, et tööstress on „väga tavaline”).
Seotud lood
ESG juhtimine on vajalik nii suurettevõtetele kui ka väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele. ESG eesmärke, strateegiaid, arengut ja raporteid küsivad partnerid, kliendid, pangad ja regulaatorid. Kuidas ESG abil oma riske ja võimalusi leida?