Veskimägi: Eesti läks vaakumisse

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul langes eile Eesti Energia Narva Elektrijaamas seitsmest töötavast energiaplokist üks rivist välja. See tähendas umbes 160 MW elektritootmise võimsuse vähenemist Eestis.

Sellest ei olekski midagi, kui kogu Eestis toodetav elekter jääks koju, kuid Eesti Energia ekspordib suures koguses elektrit n-ö energianäljas olevatesse Lätti ja Leetu. Lätti ja Leetu liikus kokku umbes 600 MW elektrit: 350 MW Estlinki kaudu ja 250 MW Eestis toodetud elektrit.

"Eesti läks vaakumisse! Ei olnud piisavalt müügipakkumist nõudluse katmiseks. Defitsiidi katteks tehti Estlinki hinnapiirkorda suur hulk ostupakkumisi väljastpoolt Eestit. Koos elektri müügipakkumiste vähenemisega Eestis tekkis ülekandevõimsuste puudujääk Estlink 1 kaablis Eesti-Soome vahel. Turule ei saanud seetõttu tulla enam madalama hinnaga müügipakkumised Soomest," rääkis Veskimägi.

Ta lisas, et elektriturul tekkis olukord, kus ostupakkumisi oli rohkem kui müügipakkumisi ning elektri hinna kujunemisel ei lõikunud viie tunni jooksul nõudlus- ja pakkumiskõverad enne, kui tuli ette n-ö süsteemi piirang ehk maksimumhind.

Veskimägi sõnul oli tegemist kindlasti anomaaliaga. Samas, kes vastutab anomaalia eest?

"Ma ei usu, et tekkinud olukorras on olemas kellegi tahtlus. Täiendava usaldusväärsuse tagamiseks on oluline, et nii NPS (NordPool Spot - toim) kui ka konkurentsiamet viiks läbi järelevalvemenetluse turuosaliste käitumise üle. See peaks andma lõpliku vastuse," märkis Veskimägi.

Sellist anomaaliat saab tema hinnangul ära hoida, kui Eestis oleks turul rohkem ülepiirilisi ühendusi ja tootjaid.

"Seega suurem ja likviidsem turg. Praegune situatsioon ei ole minu hinnangul argument turu vastu, vaid selle poolt, et me peame tegema kõik endast oleneva, et tekiks ühtne Põhja-Balti turg ühtsete turukorralduslike reeglitega," lisas Veskimägi.

 

Osale arutelus

  • Kadri Paas

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara