Sel kuul saab viis aastat sellest, kui Venemaa Gruusia veinidele halba kvaliteeti süüks pannes embargo kehtestas – Vene turule alternatiive leida on aga keeruline.
Enne embargo kehtestamist 2006. aasta 25. märtsil, mis Gruusia hinnangul oli poliitiline samm, läks Venemaale 80% Gruusia veinitööstuse ekspordist. 2005. aastal eksporditi Venemaale kokku 59,3 miljonit pudelit Gruusia veine.
Embargo kehtestamise järel kukkus eksport samal aastal 67% 19,5 miljonile pudelile ning on Gruusia põllumajandusministeeriumi andmeil järgnevatel aastatel kõikunud 11-12 miljoni pudeli piiril, vahendas agentuur Bloomberg.
„Oleme leidnud uusi turge, kuid Gruusia veinitööstus on jätkuvalt raskustes,“ ütles Bloombergile Tbilvino juht Giorgi Margvelašvili. „Ma ei ole selles osas optimistlik, et Venemaa turg meile varsti jälle lahti läheb. Lõpmatuseni selline seis siiski kesta ei saa,“ ütles ta. Veinitööstuse laiendamine ilma Vene turuta on raske.
Pernod Ricard’i tütarettevõte Georgian Wine & Spirits eksportis enne embargo kehtestamist aastas 3 miljonit liitrit veini. 2009. aastal oli eksport 1,3 miljonit liitrit.
Venemaa president Dmitri Medvedev ütles detsembris, et ei näe põhjust, miks Venemaa turg ei võiks Gruusia kaupadele taas avaneda.
Seotud lood
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.