Tartu Keskkatlamaja omaniku Fortum Tartu ASi hinnangul tekitab konkurentsiameti otsus ettevõtte taotletud 27%line hinnatõus kooskõlastamata jätta neile kümnetes miljonites kroonides kahju.
Tartu Keskkatlamaja kasutab kevadel valminud koostootmisjaamast saadavat soojusenergiat, mille hinna kooskõlastamist ootab Fortum konkurentsiametilt alates maikuust, rääkis Fortum Tartu tootmisjuht Mati Meos.
Ehkki konkurentsiamet pole riiklikul tasemel propageeritud koostootmisjaama soojusenergia hinna kohta veel jah ega ei öelnud, võttis amet seisukoha lõpptarbijaile müüdava soojuse hinna küsimuses.
"Piirhind lõpptarbijale on praegu 761,92 ja 640 krooni, mis meil on, on sellest tunduvalt madalam," rääkis Meos, kelle sõnul oleks nende reaalne hind taotletud summast siiski alla jäänud.
Meose sõnul on konkurentsiametil aega 90 päeva, et soojafirma hinda üle vaadata. Soojafirmal tuleb elanikkonda hinnatõusust kuu aega ette teavitada. Seega saaks Tartu Keskkatlamaja hinda tõsta alles kuu aega peale konkurentsiameti jah-sõna.
"Ma ei tahaks öelda, aga kaotame (konkurentsiameti keeldumise ja koostootmisjaama hinna kooskõlastuse venimise tõttu - toim) õige mitu miljonit krooni," sõnas Meos.
Praeguses olukorras pole konkurentsiameti kiiremale tegustemisele sundimiseks muud vahendit kui kohus, leidis Meos. Samas kohtub Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte ühing kolmapäeval majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsleri Einari Kiseliga, et tekkinud konfliktseisu arutada.
Meose sõnul pole normaalne, kui riiklik poliitika ärgitab soojatootjaid koostootmisjaamadesse investeerima, kuid konkurentsiamet blokeerib uue kulupõhise hinna, mis sunnib ettevõtted hiigelkahjumeid kandma.
Seotud lood
Konkurentsiamet tegi otsuse, millega keeldus kooskõlastamast Tartu linna suurima kaugkütteettevõtte Tartu Keskkatlamaja soojuse hinna 814 kr/MWh, teatas amet.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele