Tööstusettevõtete toodang oli 2009. aasta
aprillis 34% väiksem kui eelmise aasta aprillis, teatab statistikaamet.
Eelmise aasta lõpus alanud tööstustoodangu järsk langus jätkus ka aprillis. Kui 2008. aasta detsembris vähenes toodang 22%, siis tänavu jaanuaris 26%, veebruaris ja märtsis 30% ning aprillis 34%.
Töötleva tööstuse toodang vähenes eelmise aasta aprilliga võrreldes 36%, mis viis toodangu tagasi 2003. aasta tasemele. Langust põhjustas eelkõige ebapiisav nõudlus nii sise- kui ka välisturul. Eksport vähenes võrreldes eelmise aasta aprilliga ligi 40%, müük siseturule ligi 30%.
Languses on kõik töötleva tööstuse harud. Eelmise aasta aprilliga võrreldes vähenes üle poole keemia- ja metalltoodete, metalli, ehitusmaterjali ning pabertoodete tootmine. Rohkem kui 30% oli langus rõiva- ning puidutootmises, plasttoodete, elektroonikaseadmete, elektriseadmete, mootorsõidukite ja muude toodete tootmises. Langus oli väikseim suurimas tööstusharus — valdavalt siseturule orienteeritud toiduainete tootmises, kus toodang vähenes 9%.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Elektrienergia tootmine vähenes aprillis eelmise aasta aprilliga võrreldes 20%. Samas suurenes elektrienergia import ligi 60%. Enamus sellest imporditi Leedust ja Lätist. Äriklientide nõudluse languse tõttu vähenes elektrienergia tarbimine üle 6%. Soojuse tootmine vähenes 6%.
Sesoonselt korrigeeritud andmetel vähenes tööstustoodang aprillis võrreldes märtsiga 3%.
Seotud lood
Euroala tööstustoodang kukkus aprillis
läinud aasta sama perioodiga võrreldes 21,6%, mis on suurim langus 1986.
aastast, mil statistikat koostama hakati, teatas täna Euroopa statistikaamet
Eurostat.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.