Tootjamaad ennustasid hinna kindlat
jõudmist taas sellele pikaajaliseks tootmisse investeerimiseks vajalikule
tasemele, kuid tänu nõudluse piiratusele mitte väga ruttu.
„Ükskord,“ kommenteeris Saudi Araabia naftaminister Ali Al-Naimi 75 dollarit barreli eest hinnataseme saabumise aega, vahendas Reuters. „Probleem on turus. Nõudlust on ainult ühes kohas, Aasias, ja see on kõik,“ ütles minister. Liibüa teatel võib nõudluse tõusu oodata kolmandas kvartalis, kui USA majandus paraneb. Saudi Araabia rõhutas, et OPEC peab oma neljapäeval Viinis algaval tippkohtumisel hoidma kindlalt toodangupiirangute kurssi. Seda OPECilt ka oodatakse koos survega liikmetele neist täielikult kinni pidada. Eri hinnangutel on piirangute täitmine praegu 77-80%.
Liibüa kõrgema naftaametniku Shokri Ghanemi sõnul võib äsjase mõningase hinnatõusu põhjuseks pidada ennemini spekuleerimist kui fundamentaalnäitajaid. Eelmisel nädalal tõusis hind üle 62 dollari. Veebruarikuine hinnapõhi oli 33.55 dollarit.
Saudi Araabia on kinnitanud, et saab hakkama 50 dollarise nafta hinnaga, et võimaldada maailma majandusel taas kasvule pöörduda. Mitmete tootjamaade ja analüütikute väitel on piir 75 dollarit, et tagada tootmise pikaajaliseks jätkusuutlikkuseks vajalikud investeeringud. Al-Naimiga Roomas kohtunud USA energeetikaministri Steven Chu sõnul on ka tootjamaade huvides vältida järske hinnahüppeid, mis suruks nafta nõudluse alla: „Arvan, et maailm tahab stabiilset nafta hinda. Järjekordsel hinnahüppel oleks kindlasti väga tõsised tagajärjed maailma majanduse paranemise suhtes.“
Saudi Araabia rahandusministri Ibrahim Al-Assafi sõnul on IMFi tänavune nafta hinna prognoos liialdatult pessimistlik. IMF on välja toonud rea põhjendusi, miks hind ei saa oluliselt tõusta.
Seotud lood
Pärast seda kui nafta hind kerkis eelmisel
nädalal üle 60 dollari barrel, muutusid New Yorgi börsi populaarseimateks
tehinguteks müügioptsioonid hinnaga 50 dollarit barrel, kirjutab Bloomberg.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
5
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega liitumine võib tõsta energiahindu
Hetkel kuum
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele