Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Euroopa firmad kardavad oma kasumite pärast Hiinas
Mitmed Euroopa firmad kahtlevad, kas
suudavad Hiinas lähiaastatel kasumlikuks jääda, näitas Euroopa Liidu
kaubanduskoja küsitlus.
Hiina majanduskasvu tempo aeglustub, tööjõukulud ja konkurents kasvavad ning vaid 62 küsitletud 261 Hiinas tegutsevast Euroopa firmast vastas, et loodab lähemal kahel aastal Hiinas kasumit teenida, vahendas Bloomberg.
„Vähesed meist uskusid, et Hiina majanduskasv võib nii kiiresti aeglustuda,“ ütles ELi kaubanduskoja president Joerg Wuttke.
Hiina SKP kasvas kolmandas kvartalis 9%, mis on viie aasta kõige aeglasem tempo. Kasv aeglustus, kuna eksporditellimused vähenesid, tööstustoodang vähenes ning kinnisvara hinnad langesid. Hiina valitsus on kinnitanud 586 miljardi dollari suuruse majanduse stimuleerimise kava, et suurte infrastruktuuriprojektidega kasvu ja hõivet üleval hoida.
68% küsitletud Euroopa firmadest nimetasid tõsise äririskina Hiina majanduse aeglustumist, 66% tõid välja teravnenud konkurentsi ning 65% tööandjate kulude tõusu. Pooled tunnistasid, et tunnevad muret pead tõstva protektsionismi ja vaenulikkuse pärast välismaalaste suhtes. See on üks põhjus, mis vaid vähesed firmad plaanivad Hiina firmade ostu või ühinemisi.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.