A.Le Coqi juhatuse liikme ja juhi Tarmo
Noobi sõnul vähenes õlle tootmine viiendiku võrra juulis tõusnud aktsiisi ja
tooraine kallinemise tõttu, lisaks oli tänavu augustis ilm väga kehv.
A.Le Coqi juhatuse liige ja juht Tarmo Noop tõdes, et statistikaametil võib olla õigus öeldes, et võrreldes eelmise aasta augustiga toodeti õlut 20% ja karastusjooke 15% vähem. Üks põhjuseid nii suurest vahest on võrreldamatud augustilmad.
„Võib öelda küll, et paarkümmend protsenti on langust,“ ütles Noop statistikaameti andmeid kuuldes. Põhjustena näeb juht mitme asja koosmõju. „Juulist tõusis väga kõvasti aktsiis, mis tõstis hinda. Hinnad võrreldes eelmise aastaga on 40% kallimad.“ Samuti on tõusnud tooraine hind, mis tingitud vilja hinna tõusust maailmaturul.
Noobi sõnul oli eelmisel aastal august väga soe ja suvine, mis otseselt soodustas A.Le Coqi toodete tarbimist, vastupidiselt sellele augustile, kus oli vaid loetud suveilmad. „Langus on tõesti suur,“ nentis Noop ka ise. Karastusjookide, vee ja õlu võrdluses on juhi sõnul õlul isegi parem minek olnud.
Eksport praegu A.Le Coqi hätta jätnud ei ole, kuna suvi lõuna pool on olnud soe. Kui vaadata põllumehe pilgu läbi, siis Lätis ja Leedus pole mingeid üleujutusi ja mingit katastroofi nagu Eestis, rääkis Noop. „Mujal drastilist kukkumise ei ole,“ kinnitas juht, kuid tõdes, et siiski on langenud müük Leedus ja Lätis võib-olla isegi rohkem kui Eestis.
Vähenenud tootmise valguses on vähenenud ka töökohad. Noobi kinnitusel ligi 10%, kuid see on saavutatud ise lahkunud töötajate arvelt. Lihtsalt uusi nende asemele ei võeta. Praegu töötab A.Le Coqis umbes 360 inimest ning lähiajal vähendada vaja pole.
„Ma arvan, et ühegi toiduainetööstuse taha ei jää see, et ei jõua piisavalt toota,“ tõdes Noop ning lisas, et õlu on paljuski selline sektor, mida ei ekspordita. Kui tahetakse, siis ostetakse sinna riiki tehas,“ lisas ta. Üldiselt võib eksportides arvestada, et 90% õluturust kuulub kohalikule suurtootjale ja umbes 10% on impordi käes.
Seotud lood
Tööstusettevõtete toodang vähenes 2008.
aasta augustis eelmise aasta augustiga võrreldes 3%, töötlev tööstus vähenes 2%,
teatas Statistikaamet.
Viiratsi Saeveski juht Tõnu Ehrpais ütles,
et toodavad juba eelmisest sügises alates umbes 20% vähem ning ka Euroopa
eksportturgudel on tarbimine langenud.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Tagasi Tööstusuudised esilehele