Smarten Logistics võitleb vargustega
detailseid sisekorraeeskirju, laiaulatuslikku videovalvet ning töötajate
pistelist läbivaatust kasutades.
aripaev.ee sai hiljuti vihje, et ühe Lõuna-Eesti toiduainetööstuse töötaja jagab kõigile sugulastele ja tuttavatele kaupa, mida ta oma tööandja tagant on varastanud. "Ei kujuta ettegi, kui palju kahjumit selle firma omanik saab," märkis vihjaja. Seepeale küsis väljaanne, kuidas toiduaineid tootvad ning käitlevad firmad tööandja tasku tühjendamist väldivad.
"Väga keeruline on jagada kaupade kadu ettevõttesiseseks ja väliseks," vastas toiduainete ladustamise ja transpordiga tegeleva Smarten Logisticsi juht Mait Miller, "Smarteni jaoks eksisteerib kaupade laopuudujääk ja see on kulu, mille vältimiseks kasutame mitmeid vahendeid."
Miller märkis, et laopuudujäägi vältimiseks on logistikafirma sisekorraeeskirjades kirjas lubatud ja keelatud tegevused, kasutatakse töötajate pistelist turvakontrolli, laiaulatusliku videovalvet laos ja muud.
Smarten kontrollib territooriumilt väljuvaid töötajaid ning sõidukeid pisteliselt, ütles Miller ja lisas, et läbiotsimiseks ei saa turvatöötaja tehtavat kontrolli nimetada, kuna see tehakse inimese enda loal. Kui töötaja keeldub aga turvakontrollist, kutsub Smarten teda läbi otsima politsei.
Miller ütles, et avastatud vargused jäävad mõnesaja krooni piiridesse. Samas moodustavad nn ettevõttesisesed vargused Smarteni puudujäägist vaid väiksema osa.
"Suurem kulu tekib siiski ahelas laotöötaja-autojuht-kaubandus. Suhteline kulu käsitletud kauba väärtusesse jääb Smartenis oluliselt alla jaekaubanduse vastavatele näitajatele," sõnas Miller.
Seotud lood
Magusatootja Marminton ASi juht Asso
Lankots ütles aripaev.ee-le, et näksimine pole ettevõttes keelatud, kuid
maiustused ajavad uutel töötajatel südame kiiresti läikima.
Rakvere Lihakombinaadi turundusdirektor
Liina Jaanson ütles aripaev.ee küsimustele vastates, et ettevõte jälgib
töötajaid juba 10 aastat turvakaameratest, et nad tööandja tagant ei
varastaks.
Põltsamaa Felixi juht Anti Orav ütles
aripaev.ee-le, et kui töötaja ettevõtte tagant varastamisega vahele jääb,
sunnitakse ta töölt lahkuma.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.