Riik aitab metsataludesse elektrit viia

Regionaalminister Siim Kiisler allkirjastab
täna ja saadab kooskõlastusringile elektrituruseaduse täiendamise seaduse
eelnõu, mis loob võimaluse viia elekter hõredalt asustatud piirkondade
majapidamistesse.

Elektrituruseaduse eelnõu järgi toetatakse liitumistasude maksmisel hajaasutusega piirkondade püsielanikke, kellel puudub elektrivarustus ja kelle kodu on elukohaks ka rahvastikuregistri järgselt, teatas siseministeerium.

„Liitumistasu toetus on suunatud põlistalude ja -külade säilimisele, et neis jääks alles järjepidev elutegevus ning inimesed ei lahkuks maalt põhjusel, et nende majapidamises ei ole elektrit,“ ütles regionaalminister.

Kiisleri sõnul näeb koalitsioonileping ette maapiirkondade elukvaliteedi tõstmise. Lisaks elektrivõrguga liitumise toetamisele tähendab see ka toetust puhta joogivee kättesaadavuse parandamisele. „Regionaalpoliitiliselt on need olulised sammud, sest tõstavad maal elavate inimeste ja eriti lastega perede elukvaliteeti,“ ütles minister. „Nii ei pea lapsed pimedatel talveõhtutel õppetükke tegema enam petrooleumlambi valguses ega pere mõtlema, kuidas toiduaineid ilma külmkapita säilitada.“

Elektrituruseaduses kehtestatud kriteeriumitele vastavate majapidamiste arv Eestis on hinnanguliselt sada, neist lastega peresid on 14.

Regionaalministri sõnul eelistatakse 2008. aastal toetuste andmisel peresid, kellel on vähemalt üks alla 18aastane taotlejaga koos elav laps. „Tuleval aastal toetatakse võrdsete taotluste puhul eelisjärjekorras pikaajalisi elanikke ning peresid, kus on rohkem kuni 18aastaseid lapsi,“ ütles Kiisler.

Kiisler märkis, et seaduse eelnõu välistab võimaluse, et elektrivõrguga ühinemise toetust saavad kinnisvaraarendajad. Toetus on suunatud vaid konkreetsetele abivajajatele.

Liitumistasu toetuse saamise avaldus tuleb esitada elukohajärgsele vallavalitsusele. Taotlusele tuleb lisada võrguettevõtjale esitatud liitumistaotlus ja võrguettevõtja liitumispakkumine. Liitumistasu makstakse võrguettevõtjale välja pärast elamu elektrivõrguga ühendamist.

Taotlejapoolne omafinantseering on 10% liitumistasu osalt, mis jääb alla 200 000 krooni ja 1% liitumistasu osalt, mis ületab 200 000 krooni. Omafinantseeringu arvestuse aluseks on liitumistasu koos käibemaksu ja liitumise menetlustasuga.

Liitumistasu toetust antakse kava alusel, mis koosneb toetuse saajate põhi- ja reservnimekirjast. Nimekiri vaadatakse üle ja uuendatakse vajadusel igal kalendriaastal. Toetuse andmise kava kinnitab regionaalminister.

Seaduse eelnõu on põhjalikult läbi arutatud võrguettevõtjate esindajate (OÜ Jaotusvõrk), rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga.

Taotlusi liitumistasu toetuse saamiseks saab esitada kuni 2009. aasta 31. detsembrini. 2008. aastal on toetusteks kavandatud 11 miljonit krooni.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara