Regionaalminister Siim Kiisler allkirjastab
täna ja saadab kooskõlastusringile elektrituruseaduse täiendamise seaduse
eelnõu, mis loob võimaluse viia elekter hõredalt asustatud piirkondade
majapidamistesse.
Elektrituruseaduse eelnõu järgi toetatakse liitumistasude maksmisel hajaasutusega piirkondade püsielanikke, kellel puudub elektrivarustus ja kelle kodu on elukohaks ka rahvastikuregistri järgselt, teatas siseministeerium.
„Liitumistasu toetus on suunatud põlistalude ja -külade säilimisele, et neis jääks alles järjepidev elutegevus ning inimesed ei lahkuks maalt põhjusel, et nende majapidamises ei ole elektrit,“ ütles regionaalminister.
Kiisleri sõnul näeb koalitsioonileping ette maapiirkondade elukvaliteedi tõstmise. Lisaks elektrivõrguga liitumise toetamisele tähendab see ka toetust puhta joogivee kättesaadavuse parandamisele. „Regionaalpoliitiliselt on need olulised sammud, sest tõstavad maal elavate inimeste ja eriti lastega perede elukvaliteeti,“ ütles minister. „Nii ei pea lapsed pimedatel talveõhtutel õppetükke tegema enam petrooleumlambi valguses ega pere mõtlema, kuidas toiduaineid ilma külmkapita säilitada.“
Elektrituruseaduses kehtestatud kriteeriumitele vastavate majapidamiste arv Eestis on hinnanguliselt sada, neist lastega peresid on 14.
Regionaalministri sõnul eelistatakse 2008. aastal toetuste andmisel peresid, kellel on vähemalt üks alla 18aastane taotlejaga koos elav laps. „Tuleval aastal toetatakse võrdsete taotluste puhul eelisjärjekorras pikaajalisi elanikke ning peresid, kus on rohkem kuni 18aastaseid lapsi,“ ütles Kiisler.
Kiisler märkis, et seaduse eelnõu välistab võimaluse, et elektrivõrguga ühinemise toetust saavad kinnisvaraarendajad. Toetus on suunatud vaid konkreetsetele abivajajatele.
Liitumistasu toetuse saamise avaldus tuleb esitada elukohajärgsele vallavalitsusele. Taotlusele tuleb lisada võrguettevõtjale esitatud liitumistaotlus ja võrguettevõtja liitumispakkumine. Liitumistasu makstakse võrguettevõtjale välja pärast elamu elektrivõrguga ühendamist.
Taotlejapoolne omafinantseering on 10% liitumistasu osalt, mis jääb alla 200 000 krooni ja 1% liitumistasu osalt, mis ületab 200 000 krooni. Omafinantseeringu arvestuse aluseks on liitumistasu koos käibemaksu ja liitumise menetlustasuga.
Liitumistasu toetust antakse kava alusel, mis koosneb toetuse saajate põhi- ja reservnimekirjast. Nimekiri vaadatakse üle ja uuendatakse vajadusel igal kalendriaastal. Toetuse andmise kava kinnitab regionaalminister.
Seaduse eelnõu on põhjalikult läbi arutatud võrguettevõtjate esindajate (OÜ Jaotusvõrk), rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga.
Taotlusi liitumistasu toetuse saamiseks saab esitada kuni 2009. aasta 31. detsembrini. 2008. aastal on toetusteks kavandatud 11 miljonit krooni.
Seotud lood
Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik
tutvustas täna 5protsendilist elektrienergia hinnatõusu ning märkis,
et tulevikus oleks hinnamuutus sujuv, siis plaanib ettevõte hinda
korrigeerida edaspidi kord aastas.
Eestis on kokku 618 elektrita majapidamist.
Enim on elektrita majapidamisi Valgamaal, kus neid on 93.
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Tagasi Tööstusuudised esilehele