Asjatundja soovitab Eesti Energia kiiresti börsile viia

Eesti Energiast lahkumisega oma
seisukohtade välja ütlemiseks vabad käed saanud Tiit Nigul soovitab
intervjuus Postimehele firma börsile viia, elektriturg avada ja loobuda
mõttest toota kogu vajalik elekter kodumaal.

Eesti Energia endine juhatuse liige Tiit Nigul, kas t e tahate öelda, et Eesti Energia tuleks börsile viia või muul moel erastada?

Jah, arvan küll nii. Riik peaks üritama näiteks kolmandiku Eesti Energia aktsiate börsile toomisega distantseeruda ettevõtte ainuvalitseja positsioonist ja läbi selle ka nn sobiliku elektrihinna tagamisest. Valitsus ei saa vastutada pikas perspektiivis Eestis müüdava elektri hinna eest.

Kui kiiresti tuleks Eesti Energia börsile viia?

Mida varem, seda parem. Elektritootmise võimsused Baltikumis vähenevad lähiaastatel ja tarbimine kasvab. On vaja rajada uued elektrijaamad, on vaja teha väga suuri investeeringuid.

Börsilt saab raha uute investeeringute jaoks ning börs aitab riigil distantseeruda ainuomaniku ja Eesti Energia eest ainuvastutaja rollist.

Riik peab korraldama turgu, kehtestades turuosalistele reeglid, ja kujundama energiapoliitikat. Konkurentsitingimustes elektri hind tõuseb jätkuvalt, sest tarbimine kasvab ja tootmise puudujääk on kõikjal juba teemaks.

Miks poliitikud börsiplaani seni on tõrjunud?

Tõenäoliselt on põhjuseks lähiaja negatiivsed kogemused. Eesti Telekomi ümber käis tants ning Eesti Raudtee erastamine ja tagasiost läksid eriti musta stsenaariumi järgi. Aga ma arvan, et sellest peaks õppima.

Mina julgustaks küll asjale vaatama positiivselt – näiteks võrdluses pankade ja pangandussüsteemiga. Kõik ju toimib, ja pangad, mis inimeste rahaga toimetavad, ei kuulu ammu enam riigile.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara