Eesti Energia võib tõsta elektri hinda 16 %

Täna toimunud infoüritusel selgitasid
Eesti Energia juhatuse liige Tiit Nigul ja Narva Elektrijaamade juhataja Ilmar
Petersen hinnamuutusi.

Eesti Energia kontserni ettevõtted esitasid energiaturu inspektsioonile (ETI) hinnatõusu aluseks olevad kuluprognoosid. Selle järgi tõuseks elektri hind lõpptarbijale keskmiselt 16 protsenti.

Koos taastuvenergia ostukohustustega ja elektriaktsiisiga on elektrihinnatõus 22-23%.

ETI-l on Eesti Energia kontserni ettevõtete müügi- ja kuluprognooside analüüsimiseks aega kuni 90 päeva.

Kuna kolmeaastane hinnaregulatsiooni periood kehtib järgmise aasta veebruarini on Eesti Energia jõuliselt asunud hindu tõstma. Kaalukamate põhjustena tuuakse välja tooraine hinnatõusu ja tööjõu kulude kasvu. „Eesti Põlevkivi on esitanud taotluse 15% hinnatõusuks,” sõnas Nigul. „Me peame maksma palka, mis säilitaks võtmeisikud ja mis tooks juurde uusi noori,” sõnas Petersen.

Põlevkivi hind on püsinud samal tasemel alates 1998. aastast. Teiste põhjustena toob Nigul välja tootmisbaasi remondi- ja hoolduskulud, keskkonnatasud ja allhankijate teenuse kulud.

Nigul loodab, et käimasoleva aasta novembrikuus saavutatakse Energiaturu Inspektsiooniga kokkulepe hinnatõusu osas. Kliendi hinnapaketid avalikustatakse 90 päeva enne uute hindade kehtima hakkamist.

Niguli sõnul hinnatõus meie ettevõtete konkurentsivõimet ei vähenda.

Eestis on elektrihind üks odavamaid võrreldes teiste Euroopa Liidu riikidega. Praegu on veel odavam elekter Bulgaarias, Lätis ja Kreekas. Järgmisena on Eesti, kes uue hinnatõusu puhul saavutaks sarnase hinnataseme Horvaatiaga. Hetkel on Horvaatia Eestist elektrihinnaga ees kõigest paari pügalaga. Kõige kallim elekter on Itaalias ja Taanis.

Oluline teada, et 1. jaanuarist 2009 avatakse 35 % energiaturust ja 1.jaanuarist 2013 on avatud kogu turg. Nigul tõi näiteks, et Lätis ja Leedu on elektriturg formaalselt avatud juba 2004. aastast.


Osale arutelus

  • Eleri Lopp

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara