Tootmises ja tootearenduses (R&D – Research & Development) rakendatavad uued analüüsimeetodid ja asjade interneti (IoT – Internet of Things) andurid on kiirelt kasvatanud andmete hulka, mida saab kasutada uuendamiseks nii uute toodete väljaarendamiseks kui ka kliendi rõõmustamiseks. Tehnoloogia uuenemine ja täiustumine on aga tekitanud mitmeid probleeme. Nt tekkinud on nappus vajalike oskustega tööjõust, kes võtaks kasutusele automatiseerimise tõhustamiseks robotiteid.
Järgmised viis äri ja tehnoloogia arengusuunda on meie arvates tootmisvaldkonnas tulevatel aastatel kõige suurema mõjuga. Ettevõtetel tuleb konkurentsieelise saavutamiseks nendeks arenguteks valmis olla. Muutused mõjutavad tervet tootmistsüklit sh arendust, turundust ja müüki, logistikat, tarneahelat ja tootmist.
1. Konkurendid tarkvaraettevõtete ja idufirmade näol
Tootmisettevõtetele pakuvad konkurentsi uuenduslikke tooteid, funktsioone ja digitaalseid võimalusi pakkuvad (idu)tarkfirmad. Samas võivad nende pakutavad lahendused ettevõtete automatiseerimispüüdlusi täiendada. Turuliidrid peavad seega suunama oma jõupingutused platvormide ja tehniliste võimaluste ärakasutamisele, et luua tarbijatele isikupärastatud tooteid.
2. Järelturu teenused
Toodetes kasutatava asjade interneti tõttu on järelturu teenuseid võimalik teha oluliselt paremini, kuna andmed toote seisukorra kohta on teada. See kliendile antav lisaväärtus paneb tootjad kliendi rahulolu nimel teiste toodete ja teenusepakkujatega koostööd tegema. Samas suutmatus turu uue olemusega kohaneda ja koostöösuhteid luua viib selleni, et firmad kaotavad oma tootemargi mõjukuse ja usaldusväärsuse.
3. Teenusekesksus ja toote ühendamine teenusega
Ühes tehnoloogia arenemise, toodete olemuse muutumise ja normide kujunemisega hakkavad kliendid eelistama teenusepõhist ärimudelit. See tähendab, et pakutavaid masinaid, digitooteid, tarkvara ja seadmeid ei pea enam välja ostma, vaid nende toimimise tagab partner. Selline teenusekesksus suurendab pakutava väärtuse paindlikkust ja kasutatavust, aga ka survet tootjatele luua alternatiivseid lahendusi ja teenuseid lisaks oma tavapärastele toodetele. Peamine eesmärk on tagada klientide rahulolu pikemas plaanis ja uue olukorraga kiiresti kohanevatel ettevõtetel on alati eelis.
4. Virtuaalne ja liitreaalsus
Virtuaalne (VR – Virtual Reality) ja liitreaalsus (AR – Augmented Reality) muutub enesestmõistetavaks. Seda tehnoloogiat hakatakse kasutama tootmise igapäevategevustes. Näiteks kasutavad neid autotehaste ja muude teeninduste tehnikud koolitustel, loominguliste uuenduslike lahenduste loomiseks ja virtuaalsete masinate/prototüüpide ehitamiseks asukohast olenemata. Virtuaalreaalsus aitab kiirendada tootmisprotsessi tuvastades vead virtuaalsetes mudelites. Ettevõtted ei pea enam ehitama kulukaid 3D-prototüüpe. Selle asemel saavad nad täiustada tootmisprotsessi, tõhustada turvalisust, suurendada tootlikkust ja toodetesse digitaalselt uusi omadusi lisada.
5. Andmeteadus, masinõpe ja tehisintellekt
Andmetest saab kõikide tootmisviiside põhiosa. Masinõppe (ML – Machine Learning) algoritmidest ja tehisintellektist (AI – Artificial Intelligence) sõltuvad tootmisprotsessi täiustamise ja tõhustamise vajadused, plaanid ja ajakava. Tehisintellekt ja masinõpe aitavad parandada ka seadmete kasutamise tõhusust (OEE – Overall Equipment Effectiveness) ja nutikalt tuvastada mustreid ning ennustada nõudlust. See omakorda aitab isikupärastada toodet ja selle turustamis- ning tootmisprotsesse. Tehisintellekt vähendab ka tootjate käsitsi tehtava töö hulka vastamaks muutuvatele normidele ja piirangutele. Ettevõtted, kes tehisintellekti ja masinõppe võimalusi ei kasuta, jäävad kvaliteetsete toodete võimalikult säästva tootmise võidujooksus lihtsalt maha.
Leiame koos sobiva suuna
Kui tunned, et oled valmis väljakutsed pöörama enda ettevõtte edulooks ja efektiivsuse võidukäiguks, siis Columbuses on tootmisettevõtetele keskendunud ärikonsultantide meeskond, kes on igapäevaselt pühendunud just sellele. Võta julgesti meiega ühendust ja vahetame mõtteid!