• 05.05.23, 11:25

Raul Kütt: maksudebati asemel vajame arutelu, kuidas majandust ja tarka tööstust arendada

Majanduse ja tööstuse arendamine ei ole ainuüksi majandus- ja infotehnoloogiaministri rida, kuigi tema õlule langeb ilmselt kõige kandvam roll koostöös ettevõtjate ja erialaliitudega majanduse tõusule pööramisel, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga koostatud sektori konkurentsiraportis.
Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt
  • Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt
  • Foto: Erakogu
Valimised tulid ja läksid. Kogu tähelepanu on tõmmanud endale maksudebatt. Ühed maksud on tõusmas, teised on juurde tulemas – räägitud on automaksust, aktsiisimaksust, televiisorimaksust, habememaksust. Mida maksustada, leidub meie ümber külluses, tuleb ainult lahtiste silmadega ringi vaadata. Kahjuks ei tule maksude tõusust jõukust juurde ei riigile ega selle inimestele. Kui ettevõtte või pere eelarves saab raha otsa, siis ei ole lahenduseks ettevõtte töötajatelt või pereliikmetelt raha kogumine. Tuleb hoopis raha juurde leida või kulusid koomale tõmmata.
Äripäeva Infopanga koostatud masina- ja metallitööstuse värske konkurentsiraporti leiad SIIT.
Kui teiste riikide käest raha juurde laenata ei saa või ei taha, tuleb teha nii, et need meile ise raha annaksid – tuleb müüa neile kaupu ehk eksportida. Maavarasid meil sellises mahus ei ole, et nende müügist rikkaks saaksime. Küll on meil olemas töötlev tööstus, mis läbi aastate on olnud tubliks ekspordirahade maaletoojaks. Kahjuks on viimase aasta majanduse langus selgeks näitajaks, et kaupade ekspordi kasv ei ole garanteeritud. Selle nimel tuleb tugevalt tööd teha ja ettevõtjad pingutavad iga päev.
Praegu peaks toimuma maksudebati asemel hoopis arutelu, mille käigus erakonnad püüavad üksteist üle trumbata ideedega, kuidas majandus jälle kasvama panna ning kuidas arendada Eestis tarka tööstust, mis toodaks kõrge lisandväärtusega tooteid. Maksude tõstmine sellele kindlasti kaasa ei aita. Pigem vastupidi – tõusevad sisendhinnad ja suurenevad tööjõukulud. Eesti on muutunud tootmise jaoks liiga kalliks riigiks ja üha raskem on püsida konkurentsivõimelistena nii Euroopa Liidu sees kui kogu maailmas.

Seotud lood

Arvamused
  • 22.03.23, 07:00
Raul Kütt: Eestil tuleb õppida, kuidas ettevõtjatega euroopalikult suhelda
Ükski ettevõtja ei oota riigilt ülalpidamist, aga äsjases energiakriisis nähtud ükskõiksus peletab raha ja ettevõtlust Eestist eemale ning lükkab Eesti majanduse Soomele ja Rootsile järele jõudmist edasi, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt.
Arvamused
  • 26.01.23, 09:18
Raul Kütt: riik peaks tegutsema meie ettevõtete konkurentsivõimet silmas pidades
Sellel aastal antakse „uusaasta“ lubadusi kuni valimisteni märtsikuus. Loodame, et mõned nendest lubadustest räägivad ka tööstuse vajalikkusest Eesti majandusele, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga kvartaliraportis.
Arvamused
  • 12.05.22, 09:00
Raul Kütt: masinatööstuses on seis hea, kuid see võib muutuda
Masinatööstuses on seis hea, kuid praegused arengud maailmas võivad seda muutma hakata ja mitte paremuse poole, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga kvartaliraportis.
Uudised
  • 14.02.22, 13:17
Triin Ploompuu lahkub Eesti Masinatööstuse Liidu juhi kohalt
Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuht Triin Ploompuu lahkub veebruari lõpus ametist. Ploompuu juhtis liitu seitse aastat.
  • ST
Sisuturundus
  • 20.06.25, 10:39
Majandusekspert Valeria Kiisk: Eesti majandus vajab eksporti, kuid eksport vajab kindlat riskijuhtimist
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele