Nädala börsiuudised: jüaani odavnemine survestab metalle; vase hind on praegusel tasemel hästi toetatud; nikli hinnatõus võib läbi olla; alumiiniumi defitsiit peaks hinnad tõusma panema; rauamaak jätkuvalt nõrgenemas; nafta tõusuteel.

- Alumiiniumi defitsii peaks hinnad tõusma panema Foto: Pixabay
• Tööstusmetalle survestab jätkuvalt kaubandussõda ja mure maailmamajanduse pärast. Suur faktor on ka jüaani odavnemine, mis muudab metallid hiinlaste jaoks kallimaks.
• Nikli hinnatõus võib läbi olla, sest riskid pole realiseerunud ning terasetootjate marginaalid on kehvemaks muutunud.
• Rauamaak jätkuvalt nõrgenemas ning augustis on hinnad järsult kukkunud. Nädala lõpus toimunud taastumine võib olla tehnilist laadi.
• Nafta hinnad tõusid veidi, kütusehinnad püsivad mitu kuud tagasi saavutatud tipust aga madalamal.
Vase hind saab tootmise langusest toetust
Vase hinnad olid reedel tõusuteel, sest USA ametnikud andsid märku, et kaubanduskõnelused Hiinaga on paranemas. Nädala lõikes metall aga langes, sest Hiina majanduskasv aeglustub ja nõrgem jüaan muudab metallid hiinlaste jaoks kallimaks, vahendab Reuters.
Vase hind langes nädalaga 0,6 protsenti, 5711 dollarini tonnist. Eelmise aasta juunis saavutatud tipust on hinnad langenud juba 20 protsenti.
Capital Economicsi analüütik Ross Strachan ütles, et tema hinnangul ei tohiks vask palju enam odavneda. “Me ootame, et vasetootmine peaks tänavu veidi langema,” nentis ta. “Taolises situatsioonis ei ole vaja suurt nõudluse kasvu, seega usume, et praegusel tasemel on vask hästi toetatud.”
Turud jälgivad ka täna toimuvat Jackson Hole’i keskpankurite konverentsi, kus esineb ka Föderaalreservi juht Jerome Powell. Märk intressimäärade oodatust kiiremast langetamisest võiks metallidele toetav olla.
Jüaan langes dollarisse aga uue põhjani, mis muudab metallide dollarites Hiina ostjate jaoks kallimaks. See mõjutab nõudlust negatiivselt. Odavam jüaan ei mõjuta ainult vaske, aga ka teisi metalle.
Hetkel kuum
E-kirjade infomüra ja ebaefektiivsus lõppes
Parim palk on 4690 eurot kuus
Venemaa tütarfirma müük 5000 euroga...
Nikli hinnatõus on läbi?
Nikli hind langes nädalaga 2 protsenti, 15 840 dollarini tonnist. Juuli algusest on hinnad tõusnud aga umbes 4000 dollari võrra.
“Spekulatsioonid, et Indoneesia tootmine saab olema häiritud, ei ole veel reaalsuseks saanud. Nõudluse poole pealt on surve aga jätkuvalt olemas, sest terasetootjate marginaalid on kehvemaks muutunud,” ütlesid ING analüütikud, kes prognoosivad hindade edasist langust.
Alumiiniumituru defitsiit peaks hinnad tõusma panema
Wood Mackenzie analüütikud ütlesid, et Hiina alumiiniumitoodangu kärped suurendavad riigi defitsiiti 1 miljoni tonnini. Ülemaailmne defitsiit peaks ulatuma aga 1,4 miljoni tonnini. See peaks hinnad viima 1800 dollari tasemest ülespoole.
Alumiinium kauples reedel 1772 dollari juures. Eelmisel aastal toodeti maailmas umbes 64 tonni alumiiniumi.
Teiste metallide hulgas odavnes tina nädalaga 1,2 protsenti, 15 985 dollarini. Metalli hind on kukkunud juba 11 nädalat järjest. Tsink kallines 1 protsendi võrra, 2266 dollarini ja plii lisas 1,4 protsenti, 2086 dollarini tonnist.
Rauamaak jätkuvalt nõrgenemas
Hiina rauamaagi hinnad tõusid reedel aga enam kui 3 protsenti, enne seda toimus tõsine müügilaine. Kokkuvõttes langes rauamaak juba viiendat nädalat järjest, põhjuseks jällegi mure nõudluse pärast, vahendab Reuters.
Enimkaubeldud 2020. aasta jaanuarikuu futuur on augustis odavnenud enam kui 20 protsenti. Tegemist on halvima kuuga alates 2018. aasta märtsist. Enne seda kallines rauamaak kaheksa kuud järjest.
Lisaks Hiina majanduse aeglustumisele ja kaubandussõjale on mureks ka terasetootmise piiramine. “Nõrkus võib jätkuda,” ütles maaklerfirma INTL FCStone’i konsultant Edward Meir. “See viimane tõus on tehnilist laadi taastumine. Turud muretsevad jätkuvalt tariifide pärast.”
Naftahinnad tõusuteel
Naftahinnad olid see nädala aga tõusuteel. Brenti toornafta tõusis 2,1 protsenti, 59,84 dollarini barrelist. WTI lisas 0,8 protsenti ja kauples reedeks 55,3 dollaril.
Turuosaliste sõnul on nafta hinna puhul tähtis see, mida teeb Föderaalreserv. Reedel toimub keskpankurite Jackson Hole’i kohtumine, mis peaks andma selle kohta vihjeid.
“Nüüd on kõik Fedi juhis Jerome Powellis kinni. Kas ta rõhutab USA majanduse tugevust või toob välja riskide kasv? Investorite tõlgendus tema jutust mõjutab turge,” ütles FXTMi turgude analüütik Han Tan.
Rotterdami 95 bensiini hind kauples nädala lõpuks 626 dollari tasemel. Viimastel kuudel on kütusehinnad langenud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööriided on tööstusettevõtetes lahutamatu osa professionaalsest tööohutusvarustusest. Seetõttu kasutavad paljud Eesti tuntud ja ka väiksemad tööstusettevõtted Lindströmi tööriiete täisteenust, mis tagab töötajatele piisavas koguses riideid, nende professionaalse hoolduse ja tööriiete elutsükli lõpus ka nende ümbertöötlemise või taaskasutamise.