Eesti tööstustoodang on viimastel kuudel järjest kallinenud, selgub värsketest statistikaameti andmetest. See halvendab meie kaupade konkurentsivõimet eelkõige Euroopa Liidu turgudel, tõdetakse ministeeriumite analüüsides.
Toiduainetööstuses veab hinnatõusu eelkõige toorme kallinemine. Kuigi kallimate toodete eksport on raskem, soovib näiteks kaerajoogitehase Yook oma eksporti kiirelt laiendada.
Foto: Andras Kralla
Tootjahinnad töötlevas tööstuses tervikuna on viimasel paaril aastal püsinud üsna stabiilsena, suuremaid erisusi tuleb välja tööstusharude tasandil. Üldise trendina võib välja tuua, et ekspordihinnad ehk välisturgudele müüdud toodete hinnad on kasvanud kiiremini kui imporditud toodete hinnad, kirjutab MKM-i tööstusvaldkonna juht Kaspar Peek.
Statistikaameti andmetel langes Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust iseloomustav tööstustoodangu tootjahinnaindeks novembris võrreldes oktoobriga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta novembriga 0,1%.
Riigil tuleb vähendada bürokraatiat ja lahendada ära energiahinna küsimus, kirjutab lõppeva aasta kokkuvõttes Swedbanki tööstussektori juht Raul Kirsimäe.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.