Tööstustoodangu mahuindeksi kõrval peaksime vaatama ka müügiindeksit, mis näitab hoopis teist pilti ja lubab tuleviku suhtes optimistlikum olla, märgib Riigikogu ja AIRE nõuandva koja liige Andres Sutt.

- Eesti tööstus on muutuses ja liigub kõrgema lisandväärtusega toodangu rajal, sõnab Andres Sutt.
- Foto: Raul Mee
Statistikaameti teate järgi tootsid tööstusettevõtted 2023. aastal püsivhindades 10,5% vähem toodangut kui aasta varem – see tähendab langust 14 aasta tagusele tasemele. „See on tõsi, kui vaatame tööstustoodangu mahuindeksit, mis lihtsustatult näitab mitu ühikut või tükki Eesti tööstus tootis. Kui vaatame aga tööstustoodangu müügiindeksit, mis näitab kui palju meile toodetud tükkide eest maksti, siis on pilt teine ja oluliselt optimistlikum,“ sõnab Riigikogu liige Andres Sutt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2023. aastal püsivhindades 10,5% vähem toodangut kui aasta varem. Toodang kahanes tööstuse kõigis kolmes sektoris: energeetikas 21% töötlevas tööstuses 9,8% ning mäetööstuses 4,7%.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes 2023. aasta detsembris võrreldes novembriga 0,8% ja võrreldes 2022. aasta detsembriga 4,4%, teatas statistikaamet.
Eesti majandus oli aasta lõpus kaheksandat kvartalit järjest languses, kuid languse sügavus aeglustus veidi.
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.