Taani taastuvenergia arendaja: Balti riigid võiksid olla taastuvenergia tootmise sõlmpunktiks
Balti riigid on ahvatlev turg nii taastuvenergia projektide kui elektrienergia ostulepingute arendamiseks, usub European Energy asepresident Thorvald Spanggaard, kes oli Tallinnas toimunud Põhja- ja Baltimaade energia tippkohtumise peaesineja.
Taani taastuvenergiaarendaja European Energy asepresident ja projektiarenduse juht Thorvald Spanggaard. Foto: Christian B MFF // Yellows
28.–29. novembril Tallinnas toimunud Balti- ja Põhjamaade energia tippkohtumisel arutasid regiooni juhtivad energiaettevõtted taastuvenergiale ülemineku arenguid Põhja-ja Baltimaades. Tippkohtumise üks peaesinejatest oli Taani taastuvenergiaarendaja European Energy asepresident ja projektiarenduse juht Thorvald Spanggaard, kes näeb Balti riikidel ülemaailmsel taastuvenergiaturul oma konkurentsieelist.
Utilitas rajab Väo energiakompleksi Tallinna suurima, 9,3 MW võimsusega päikesepargi, mis nimetatakse sümboolselt Euroopa rohelise pealinna päikesepargiks.
Taastuvenergia ettevõtte Smartecon arendab ELOSe kaubamärgi all eramajapidamistele suunatud päikeseenergia lahenduste platvormi. Täna testib ettevõte platvormi Leedus, kuid eesmärk on laieneda Skandinaaviasse.
Taastuvenergia toetuste rahastamiseks elektri lõpptarbijatelt kogutav taastuvenergia tasu on 2024. aastal 1,05 senti kilovatt-tunni kohta ilma käibemaksuta. Viimati oli tasu veel madalam 2019. aastal, kui see oli 1,04 senti kilovatt-tunni kohta.
Finest Steel AS algus jääb 90ndate lõppu, kui ettevõtte eelkäija Baltikumis esimese laserlõikusteenuseid pakkuva metallitöötlusettevõtte lõi. Alustati ühe kasutatud laserlõikuspingiga, õpiti tundma tehnoloogiat ning kasvatati kliendibaasi. 2023. ja 2024 aastal on FinEst Steel investeerinud uutesse masinatesse üle 2,5 miljoni euro, mis suurendab tootlikkust ja samuti ka tootmismahtu mitmekordselt.