Rulett on üks vanimaid õnnemänge maailmas ja
rulett on nautinud suurt populaarsust juba umbes 400 aastat. Alates selle loomisest on aga toimunud tohutu areng. Tänaseni naudib mäng suurt populaarsust. Sama kehtib ka live-ruleti kohta.
Kuigi ruletimängu päritolu ei ole tänaseni selgelt välja selgitatud, oli õnnerattal tõenäoliselt suur mõju. Kreeka õnne- ja saatusejumalanna keerutas kunagi seda ratast. Rattal on kujutatud kuninga tõusu ja langust. Kujutuslikus mõttes on kujutatud õnne või ebaõnne. Kui vaadata seda sellest vaatenurgast, siis on see põhimõtteliselt ideaalne mall hasartmängude jaoks.
Kes oli ruleti leiutaja?
Ruleti leiutamisel mainitakse eelkõige prantsuse matemaatikut ja füüsikut Blaise Pascali. Tõenäosuste uurimine oli füüsiku tegevusvaldkond. Räägitakse, et teda paelusid eelkõige arvumängud. Lõppkokkuvõttes öeldakse, et hasartmängud arenesid just sellest välja. Lähemal vaatlusel selgub aga kohe, et see oletus on väärarusaam. 1658. aastal kirjutas Pascal raamatud "Histoire de la roulette" ja "Suite de l'histoire de la roulette". Kumbki raamat ei käsitle siiski ruletti kui õnnemängu.
See jutustus räägib tsiklitest, mida Prantsusmaal nimetatakse ka ruletiks. Tsükloid on matemaatiline kõver, mis kirjeldab punkti, mis on jäigalt seotud ringiga, kui ring veereb sirgjoonel. Samas on aga väga tõenäoline, et Pascal oli oluliselt seotud ruletimasinaga ja selle leiutamisega. Lõppkokkuvõttes tekkis see tema perpetuum mobile'i alalise liikumise uurimise kõrvalproduktina.
Itaalia: Kas rulett on seal sündinud?
Tänapäeval on enamik eksperte siiski veendunud, et mäng sai alguse Itaaliast juba 17. sajandil. Väga erinevates entsüklopeediates on kirjeldatud, et 38 numbriga Itaalia ruleti (Big Roulette) kirjeldust võib leida veel 1900. aastani. Väikest ruletti seevastu mängiti ainult 18 numbriga.
Kuidas rulett Euroopas levima hakkas
18. sajandil levis rulett kogu Euroopas. Eriti populaarne oli see Prantsusmaa õukonnas. Seetõttu püüdis
Louis XV (1710 - 1774) seda mängu edasi levitada. Selle tulemusena lubas Napoleon Bonaparte 1806. aastal mängu ainult Palais Royali kasiinodes.
Siin mängiti seda ainult nulli ja topeltnulliga. Kui pall sattus ühte nende numbrite jaoks ettenähtud lahtrisse, konfiskeeriti
kõik laual olevad panused, välja arvatud juhul, kui panuseid tehti otse nendele numbritele. Sel ajal olid numbrid siiski veel punased (null) ja mustad (topeltnull). Umbes 1800. aasta paiku muutusid numbrid tänapäeva roheliseks. Seejärel keelati rulett 1837. aastal. See lõi aluse paljude Saksa kasiinode arengule. Nii olid näiteks Baden-Badeni, Bad Homburgi, Bad Kissingeni ja Wiesbadeni kasiinod. Samal ajal kirjutati ka Dostojevski romaan "Mängur". Raamat põhineb tema enda kogemustel Bad Homburgi kasiinos.
Kuigi hasartmängud olid nüüdseks keelatud, olid need siiski levinud kogu Euroopas. See omakorda ajendas François Blanc'i 1841. aastal loobuma kahekordsest nullist Bad'i kasiinos. See oli põhjus, miks teised majad said nüüd konkurentsieelise. See oli siis ka põhjus, miks ühe nulli variant levis kogu Euroopas.
Rulett muutus populaarseks ka Ameerikas
Varsti alustas rulett oma võidukäiku ka Ameerikas. Kui seal kõik algas, oli rulett ainult 28 numbrit pluss null, topeltnull ja kotkas. Kotkas oli Ameerika iseseisvuse sümbol. Niipea, kui pall langes kotkale, võeti kõik panused tagasi, nagu ka nulli või topeltnulli puhul. Selle tulemuseks oli suhteliselt suur, peaaegu 10 % suurune maja eelis. Kuid peagi kadus see mänguvariant. Selle asemel jõudis Ameerikasse tavaline rulett 38 numbriga.
Sel ajal levis mäng New Orleansist. Rulett jõudis Ameerikasse immigrantide kaudu ja levis seejärel aerulaevade kaudu Mississippi jõge mööda üles ja läände Uude Maailma. Aastal 1758 mainiti mängu Kanadas. Seal keelati see koos teiste õnnemängudega. Tol ajal oli rulett Ameerikas väga erinev Monte Carlo mängust. Siinkohal ei ole siiski mõeldud mitte reegleid, vaid seda, millistel tingimustel ruletti mängiti. Tol ajal mängiti ruletti Euroopas, eriti elegantsetes kasiinodes kõrgetasemeliseks meelelahutuseks. Metsikus Läänes oli see aga hoopis teisiti, sest siin toimus see hasartmängukodades ja mängukoobastes.
Varem oli petmine peaaegu et päevakorras. Seetõttu paigutati ruletiratas lõpuks lauale. Nii võis näidata, et midagi ei ole varjatud, mis võiks mõjutada kuulid või ratast. Ameerikas otsustati erinevalt Euroopast mängida topeltnulliga. See variant levis hiljem Kanadasse, Kariibi mere piirkonda ja Lõuna-Ameerikasse.
Põlvkonnad ja muutused
20. sajandil oli see mäng suures osas maailmas põhimõtteliselt keelatud või siis vähe tuntud. Sel ajal oli mäng põhimõtteliselt populaarne ainult Monte Carlos ja Las Vegases. Kuid kui hasartmängusaalid 1970. aastatel taas moodi tulid, muutus rulett üha populaarsemaks. Kuid tõeline buum
tekkis alles 1990ndate keskel. Selle põhjuseks oli interneti levik. Varsti pärast seda oli võimalik internetis online-ruletti mängida. InterCasino oli kõige esimene internetis avatud online-kasiino.
Sellest hetkest alates oli äkki võimalik mängida nii Ameerika kui ka Euroopa ruletti ööpäevaringselt. Seejärel arenesid kiiresti ka uued ja uuenduslikud mängud.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!
Seotud lood
Euroopa Liidus on peagi jõustumas eFTI määrus, mis toob kaasa olulise muudatuse veodokumentide maailmas – tööstusettevõtetel kui veo tellijatel on nüüdsest selge õigus nõuda digitaalsete veodokumentide kasutamist. See õigus on eriti oluline, kuna just tööstusettevõtted on need, kes veoteenust tellivad ja selle eest maksavad.