Kas tulevikus jäävad puidutööstustes tööle robotid üksi? Igal aastal jääb puudu kümneid tasemeõppe lõpetanud seadmeoperaatoreid. Foto: Toomas Kelt
OSKA tööturu üldprognoosi kohaselt jääb meil igal aastal tööturul puudu kaks tuhat inimest. Pensionile jääjate asendamiseks ja uute ametikohtade täitmiseks oleks vaja aastas 18 tuhat inimest, samas kui tasemeõppest tööturule sisenejaid on alla 16 tuhande. Puuduva osa peab katma tööhõive suurenemine mitteaktiivsete ja töötute arvelt ning ränne, sh Eesti elanike tagasiränne.
Eesti Tööandjate keskliit sõnastas oma ootused uuele valitsusele kümnes valdkonnas. Prioriteetsena tuuakse välja haridusreformid, lisavahendeid tuleks tööandjate hinnangul suunata eelkõige reaalainete õpetamisse.
Eesti valitsused on läbi aegade jätnud tähelepanuta asjaolu, et just tööstussektor on meie ekspordi alustala ja majanduse seisukohalt ülioluline. Strateegiline arenguplaan ei tohi jääda sahtlisse, vaid see tuleb ka ellu viia, leiavad tööstusjuhid.
Teisipäeval, 7. detsembril toimus Riigikogus töötleva tööstuse toetusrühma koosolek, kus räägiti tööstussektori probleemidest ja leiti, et kui tööjõuprobleem lahendust ei leia, on kogu ülejäänud areng ohus.
Euroopa Liidus on peagi jõustumas eFTI määrus, mis toob kaasa olulise muudatuse veodokumentide maailmas – tööstusettevõtetel kui veo tellijatel on nüüdsest selge õigus nõuda digitaalsete veodokumentide kasutamist. See õigus on eriti oluline, kuna just tööstusettevõtted on need, kes veoteenust tellivad ja selle eest maksavad.