Tallinna Tehnikaülikooli peamaja 4. korpuse teisele korrusele, polümeeride ja tekstiilitehnoloogia laborisse paigaldati hiljuti 1500 kg kaaluv polümeeride tehnoloogia pilootseade. Seade on nii suur, et laborisse sai selle viia ainult läbi akna.
Poolteist tonni kaaluv laboriseade võimaldab toota erinevaid materjale pooltööstuslikul skaalal.
Foto: TalTech
Aldur Parts ehituse ja arhitktuuri instituudist konsulteeris seadme paigaldamist kandekonstruktsioonide osas. Kinnisvaraosakonna ehitustalituse ülesandeks jäi akna ning laevalgustuse eemaldamine ja tagasipanek. Aga isegi kõiki neid eeltöid tehes oli seadme sisse mahtumine sentimeetrite küsimus.
Alates 2017. aastast arenduses olnud projekti eesmärk on väärindada Eesti põlevkivi hinnalisteks ja turul nõutud kemikaalideks. Nüüd on algamas laborikatsetuste viimane faas, mille järel soovitakse jõuda tööstusliku katseseadme ehituseni, mis toodaks kohalikust maavarast toorainet kanga- ja keemiatööstuse tarbeks.
Eesti teadlased on teinud suure sammu siinses tööstusinnovatsioonis. Leitud on töötav lahendus, kuidas põlevkivi efektiivsemalt ja keskkonnasõbralikult kasutada. Selle asemel, et põlevkivi põletada või sellest õli teha, saab kerogeenist, põlevkivi kasulikust komponendist, kätte väärtuslikke aineid, millel saastet vähem ja produkti väärtus oluliselt hinnalisem.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.