Eesti päikeseelektrijaamad andsid tänavu esimesel poolaastal võrku elektrit ligikaudu kuus gigavatt-tundi, võrreldes eelmise aasta sama aja 2,7 gigavatt-tunniga.

- Päikesepaneelid.
- Foto: Meeli Küttim
Kui eelmise aasta lõpus oli Eesti päikeseelektrijaamade koguvõimsus 14 megavatti, siis juuni lõpuks oli see kasvanud juba 19 megavatini ning kokku on jaamu üle 1200, teatas Elering. Viimasel ajal on hakanud lisanduma järjest enam suuremaid, üle 100-kilovatise võimsusega päikeseparke.
Kuna valdavalt paigaldatakse päikesepaneelid kodumajapidamistesse või äritarbija juurde, kes suurema osa elektrienergiast ise ära tarbivad, siis võib Eesti päikeseelektrijaamade aastatoodang hinnanguliselt ulatuda kokku 19 gigavatt-tunnini. Seega moodustab päikesest toodetud elekter ligikaudu ühe protsendi kogu taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiast.
Võrku antud päikeseenergia eest saavad tootjad taotleda taastuvenergia toetust. Juulikuus jõustunud elektrituruseaduse muudatuste järgi saavad kuni ühe megavatise võimusega uued päikesejaamad toetust juhul, kui nad alustavad elektritootmist enne selle aasta lõppu. Väikese, kuni 50-kilovatise koguvõimsusega päikesepaneelide paigaldistel on õigus taastuvenergia toetusele kui nad alustavad tootmist enne 2020. aasta lõppu.
Seotud lood
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.