Nafta hinnad kukkusid täna üle 3% pärast USA valitsuse raportit, mille järgi on toornafta varud kolm korda suuremad kui analüütikud prognoosisid.
Naftavarud on rekordkõrged olnud juba kuus järjestikkust nädalat ning see omakorda tõstatab taaskord mured, et nafta üleküllus võib ähvardada hinnalangusega, vahendab CNBC.
USA Energiainfo Administratsiooni (EIA) andmetel kasvasid
USA toornafta varud eelmisel nädalal 9,4 miljoni barreli võrra rekordilisele 532,5 miljonile barrelile. Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid naftavarude suuruseks 3,1 miljonit barrelit.
USA toornafta futuurid kukkusid 1,66 dollarit ehk 4% ning barrel maksis 39,79 dollarit. Tegemist on suurima päevase langusega alates 11. veebruarist.
Brenti toornafta hind kukkus 1,25 dollarit ning barreli maksumuseks kujunes 40,53 dollarit. Nõrgenenud USA
börsid, mis on alates aasta alguses kaubelnud käsikäes naftaga, mõjutasid lisaks tugevale dollarile samuti
nafta hinda. Toornafta hinnad on viimase kuue kuu jooksul, kui nafta hind kukkus 12 aasta madalaimale tasemele, tõusnud ligi 50%.
Kuigi osaliselt seostati naftahindade tõusu USA naftatootmise kahanemisega ja suure nõudlusega kütuse järele, tuleneb suur osa hinnatõusust siiski
OPECi ja teiste suurte naftatootjate plaanist toodangumahud külmutada.
Rahvusvahelise Energiaagentuuri naftatööstuse ja –turgude osakonna juht Neil Atkinson usub aga, et tootmise külmutamine on üsnagi mõttetu. “Kokkuleppes potentsiaalselt osalevatest riikidest on vaid
Saudi-Araabial võimalus oma toodangut suurendada,” sõnas Atkinson. “Seega toodangu külmutamisest rääkimine on suhteliselt mõttetu. Tegemist on pigem sammuga, mille eesmärgiks on luua kindlustunne, et nafta hinnad stabiliseeruvad.”
OPECi planeeritud kohtumine peaks aset leidma 17. aprillil Kataris.
Naftakauplejad nagu Vitol, Gunvor ja Glencore prognoosivad, et naftaturgudel valitseb üleküllus veel vähemalt kaks aastat.
Autor: Äripäev.ee
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Põhjamaade kontekstis võivad kliimariskid tunduda jätkuvalt ehk kauged, kuid ometi ei jää neist puutumata ka siinsed ärid, mõjutades peale põllumajanduse näiteks kaubandust, kinnisvara, pangandust, kindlustust. Nõustamisagentuuri Sustinere keskkonnaeksperdi Imre Bányászi sõnul tuleb ettevõtluse seisukohast lisaks asukohale läbi kaaluda tarneahelaga seotud ohukohad.