Piima tootmine kasvas 4,3%

Tänavu esimesel poolaastal tootsid piimatootjad 4,3% rohkem piima kui mullu samal ajal, teatas põllumajandusministeerium .

„Tootmine on esimesel poolaastal suurenenud olukorras, kus tootjahinnad on langenud, aga tootmisvahendite hind kasvanud – see teeb meie piimatootjate olukorra keeruliseks aga näitab ka piima tootmise efektiivsuse tõusu,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Ja siin tuleb lisaks piimandussektorile kiita ka teraviljakasvatajaid, kes on kasvupindasid sel aastal laiendanud.“

Teravilja kasvupind käesoleval aastal on statistikaameti augustis avaldatud esialgsete andmete alusel 309 400 hektarit ehk 4% suurem kui eelmisel aastal. Suurenenud on taliviljade osakaal (+27%) ning vähenenud suviviljade (-3%) oma.

Esimese poolaasta andmetel teravilja (eriti nisu ja odra) hinnad langesid, olles eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 15-20% madalamad.

„Kui jälgida maailma ja Euroopa Liidu turul toimuvat, siis teisel poolaastal on tõenäoliselt oodata teravilja jätkuvat hinnatõusu,“ ütles põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti. „Teraviljatootjatele  on see hea uudis, sest esimese poolaasta jahe kevad soodustas teraviljade võrsumist ja eeldused heaks  saagiks on olemas. Tõrvatilk meepotti on olnud koristusperioodi vihmane algus, mis on saagikoristust takistanud.“

Piima pakkumise suurenemine Euroopa Liidus ja teistes olulistes piimatooteid eksportivates riikides surus piimatoodete hindasid 2012. aasta esimesel poolaastal allapoole. Euroopa Liidus saavutasid aga piimatoodete hinnad esimese poolaasta andmetel põhja mais ja juunis ning sellest tulenevalt võib lähikuudel oodata ka piima kokkuostuhinna edasise languse peatumist.

Põllumajandussaaduste tootjahind vähenes II kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,8% võrra. Oluline vähenemine võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oli kartuli (-26,3%), köögivilja- ja aiandussaaduste (-17,2%) ning teravilja (-10,9%) osas. Tootjahinnaindeks tõusis märgatavalt munadel (15,1%).

Põllumajandussektori 2012. aasta I poolaasta ülevaade on kättesaadav siit.

Osale arutelus

  • Kristi Malmberg

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara