Autor: Ain Alvela • 21. märts 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Nelja Energia neelas Eesti suuremad tuulepargifirmad

Eesti suuremad tuuleenergia tootmisega tegelevad ettevõtted Freenergy, VardarEurus ning Nelja Energia  koonduvad Nelja Energia alla.

Ühinemise tulemusel tekib traditsioonilise juhtimise ja omandistruktuuriga Eesti, Läti ja Leedu tuuleparke 100% omav energiaettevõte.

Jaanuari lõpus allkirjastatud ning 21. märtsil lõppsätete rakendumiseni jõudnud ühinemislepingut kommenteerides ütles Nelja Energia juhataja Martin Kruus, et tegemist on olulise ühinemisega Eesti taastuvenergeetika valdkonnas.

„Kui seni juhtis Nelja Energia tuuleparke investoritega (Freenergy ja VardarEurus) sõlmitud juhtimislepingu kaudu, siis algselt vaid mõnest projektist alguse saanud ja tänaseks suureks organisatsiooniks kasvanud ettevõtet pole enam otstarbekas selliselt hallata,” ütles Kruus.

Ta lisas, et ühinemise tulemusel tekib 17 Eesti, Läti ja Leedu tuuleparki omav ettevõte, kuhu koonduvad kõik investeeringud ja ka juhtimine ning kes on elujõulisem investor ja lihtsama struktuuriga partner kõigile osapooltele.

„Eestis plaanime ehitada lõpuni pooleliolevad maismaa tuulepargid Aseris, Paldiskis, Kundas ja Hanilas ning meretuulepargi Loode-Eestis,” rääkis Kruus ühendettevõtte tulevikuplaanidest. 

Lisaks ehitatakse kaks tuuleparki Leedus ja üks Lätis ning rajatakse kaks biogaasijaama Eestis, mis on tuuleenergiale lisaks teine perspektiivne taastuvenergia liik.

Lähiaastatel lubab ettevõtte juht investeerida Baltikumi taastuvenergeetikasse 150 miljonit eurot, millele lisandub veel meretuulepargi maksumus. Ta kinnitas, et ühinemine ei too Nelja Energia seniste partnerite jaoks muutusi, sest olemasoleva organisatsiooni tegevus jätkub ning personal jääb samaks.

Lisaks Eestile tegutseb Nelja Energia alates 2007. aastast Leedus ning 2008. aastast ka Lätis. Ettevõtte juht näeb tulevikus taastuvenergia kasvu pigem naaberturgudel kui Eestis.

„Leedu turu muudab perspektiivseks fakt, et Ignalina tuumajaam suleti 2010. aastal ja see on muutnud Leedu elektrienergiat importivaks maaks, kus kodumaiste elektrivõimsuste arendamine on praegu prioriteet,” lausus Martin Kruus. "Lätis on täna tuuleenergia koguvõimsus Eestist kuus korda väiksem, mistõttu on ka seal väljavaated taastuvenergeetika valdkonnas head."

Võttes kokku tuuleenergia, biogaasi, biomassi ning hüdroenergia moodustab Eestis taastuvenergia praegu ligi 15% kogu elektri tarbimisest, sellest ligikaudu  5% on tuuleenergia.

Freenergy, VardarEurus ja Nelja Energia koonduvad üheks ettevõtteks osaluste vahetuse kaudu, VardarEurus omandab osaluse Freenergy’s, seejärel ühineb Freenenrgy (koondab investeeringuid) Nelja Energiaga (koondab juhtimist), uue ettevõtte nimeks jääb Nelja Energia. Ühinevate ettevõtete varade maht on 335 miljonit eurot

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077