Aiavr Rehe manitseb tööstusi investeeringutel konservatiivsusele

Sampo Panga tegevjuht Aiavar Rehe ütleb, et rahaturgudel valitsevatel segastel aegadel on tööstustele kohane mõõdukas ja täiendav konservatiivsus tasuvusarvutustes suuremate investeeringute ettevalmistamisel.

Suuremateks investeeringuteks nimetab Rehe üle 5 miljoni euro ulatuvaid rahapaigutusi. Tema sõnul on paljud riigid vastu võtnud või võtmas miljarditesse eurodesse ulatuvaid kärpeprogramme. „Tavamajanduses tähendab see aga kärpeid toodete ja teenuste tarbmises. Kasvab konkurents sealsete kodumaiste ettevõtete ning tooteid ja teenuseid eksportivate riikide (sh Eesti) ettevõtete vahel,“ leiab Rehe.

Täna rahaturgudelt alguse saavad mõjud jõuavad reaalmajandusse viiteajaga, ehk umbes 4-6 kuu mööduses. „Prognoosin, et tihenev konkurents tellimuste osas kujuneb senisest tähtsamaks juba käesoleva aasta sügisel, so. vaatega aastasse 2012,“ ütleb Rehe. Tema nägemusel kasvab konkurents aastatel 2012-2013 veelgi. Samas möönab ta, et paindlikutel Eesti tööstustel on head ðansid oma turupositsioone kaitsta.

Rehe ütleb, et ei prognoosi majandussuhetes situatsiooni järsku halvenemist, nagu oli 2008. aastal. Küll võivad ettevõtete vahelistes suhetes olla riskid senisest varjatumad ja nõuavad Eesti ettevõtetelt lähedasemat kliendisuhet. „Panganduse sõnum tööstusele on pidevalt hoida terava kontrolli all igapäevast rahade juhtimist ning olla väga tähelepanelik ja nõudlik oma deebitoride maksekvaliteedis,“ selgitab ta.

Investeeringuid tootmisse peab Rehe igati loogiliseks ettevõtetele, kes näevad kiiret arengupotentsiaali, kuid kelle olemasolev efektiivsus on viidud maksimumini. Täiendavale konservatiivsusele tasuvusarvutustes kutusb ta üles, kui investeeritav summa on suurem, ületades näiteks 5 miljoni euro piiri. „Ekspordile suunatud tootmine, aga ka teenus, on ja jäävad Eesti järgneva 5 aasta prioriteetseteks suundadeks, mis lisaks majandusliku lisaväärtuse loomisele, meelitab ligi ka välisinvesteeringuid," lisab Rehe.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara