Autor: Tanel Raig • 5. juuli 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Elektritootjad saavad vahetada investeeringud heitkoguste vastu

Kuni 15. augustini on elektritootjatel võimalik taotleda tasuta heitkoguste ühikuid. Vastu peavad elektritootjad pakkuma investeeringuid.

Keskkonnaministeeriumi kodulehe vahendusel on elektritootjatel võimalik kuni tänavu 15. augustini taotleda tasuta heitkoguste ühikuid, mille arvel teha investeeringuid elektrisektori moderniseerimiseks. Keskkonnaminister Keit Pentus soovitab elektritootjatel olla investeeringuteks mõeldud tasuta lubatud heitkoguste ühikute taotlemisel aktiivne. „Tasuta lubatud heitkoguse ühikuid on elektritootjatel võimalik küsida elektrisektori moderniseerimisele suunatud ja õhku saastavate kasvuhoonegaaside teket vähendavate investeeringute katteks. See on võimalus investeerida uude ja keskkonda vähem saastavasse tehnoloogiasse tasuta heitkoguste ühikute toel,“ selgitas Pentus.

Tingimustele vastavatest taotlustest koostatakse riiklik investeeringute kava. Kava esitatakse kinnitamiseks Euroopa Komisjonile, kes teeb otsuse liikmesriikide investeerimiskavade kohta 2012. aasta kevadel.

Eesti Vabariik võib eraldada üleminekuperioodil (aastad 2013-2019) tasuta heitkoguse ühikuid elektrienergia tootjatele, kes kuuluvad Euroopa Liidu heitkogustega kauplemise süsteemi, on tegutsenud vähemalt 2008. aasta 31. detsembrist või on alustanud hiljemalt sellel ajal investeeringutega elektrienergia tootmisse. Keskkonnaministeeriumi andmetel on selliseid ettevõtteid Eestis üheksa – seitse elektriettevõtjat: Balti Elektrijaam, Eesti Elektrijaam, AS Sillamäe SEJ, Eesti Energia AS Iru Elektrijaam, Ahtme Elektrijaam, OÜ VKG Energia Põhja SEJ, OÜ VKG Energia Lõuna SEJ ja kaks koostootjat: Väo KTJ ja Anne KTJ. Investeeringute kavasse arvamist võib taotleda elektritootja mitte ainult enda poolt elluviidavatele investeeringutele, vaid teha ettepanekuid ka teiste välisõhu kaitse seaduse nõuetele vastavate investeeringute lisamiseks.

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077