Autor: Alyona Stadnik • 10. märts 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ilmarise omanikud pöörasid tülli

ASi Ilmarine suuromanike väitel takistavad väikeaktsionärid Urmas Past ja Juhan Kolk nende tegevust. Samuti ei suuda nad leida ühist meelt ettevõtte juhatuse ja nõukogu liikmete osas.

Ilmarise juhatuse liige Kaido Aettik teatas täna, et ettevõtte aktsionär Aminor Invest OÜ asus aktiivselt äriühingu tegevust takistama. " Äriseadustiku nõudeid eirates korraldas Aminor Invest OÜ teise aktsionäri Ilmarine Engineering OÜ tagaselja justkui aktsionäride koosoleku, kes valis ümber nõukogu (Juhan Kolk, Diana Kutkina, Ria Värsi), mis omakorda valis ümber juhatuse (Urmas Past)," kinnitas ta.

20% Ilmarisest kuulub OÜ Aminor Invest kaudu Urmas Pastile ja Juhan Kolgile. 80% omanikuks on Ilmarine Engineering OÜ. Viimasest 49% omavad Rolf ja Rikard Relander, 26% Karel Saar, 12,5% Guido Kundla, Ivar Siimari ja Martin Petjärve Sibo Invest OÜ ning 12,5% Arengufond.

Kaido Aettik märkis, et Pastil puudub seaduslik õigus aktsiaseltsi esindamiseks, s amuti ei ole äriühingu esindamiseks õigust Juhan Kolgil, Diana Kutkinal ega Ria Värsil.

Aktsionäride koosoleku korraldamise protseduuririkkumised tuvastas koosolekut tõestanud notar Aettiku väitel ka notariaalaktis. Koosoleku ja selle otsuste ilmselgest tühisusest hoolimata on Past asunud ennast nimetama Ilmarise uueks juhatajaks, esitades kõikvõimalikke nõudmisi erinevatesse asutustesse eesmärgiga ettevõtte tegevust halvata, sõnas Aettik.

Aminor Invest OÜ juhatuse liige Juhan Kolk väitis, et Urmas Past on Ilmarise juht. "Minu arust on tema ainuke ja pädev juhatuse liige. Ta on selleks volituse saanud aktsionäride poolt. Meil ei ole ühtegi teist juhatuse liiget, aga see, et teine pool vastu punnib ja ei taha koostööd teha, on nende probleem," rääkis ta.

Kolgi sõnul pole nad takistanud äriühingu tegevust. "Oleme teinud just vastupidist. Meie huvi on pigem aru saada, mis seal Ilmarises üldse toimub," kommenteeris ta.

Ettevõttes on Kolgi sõnul kulutatud miljonite viisi raha ei tea mille peale. "Me tahame aru saada, kas ettevõtte on jätkusuutlik ning kas sinna on mõtet raha juurde panna või ei ole. Kuna me mingit infot ei saa sealt väikeaktsionäridena, siis oleme väga raskes seisus," lausus Kolk.

Ta lisas, et pole arusaadav ka see, kas Ilmarine on pankrotis või mitte.

Kaido Aettiku sõnul on Aminor Investiga seotud isikud ähvardanud Ilmarise-vastase ulatusliku laimukampaaniaga avalikkuses ja ettevõtte partnerite ees. "See on täiesti vale. See on raske laim ja nad on selle välja mõelnud," lausus Kolk. 

Aettiku ütlusel õnnestus ettevõttel mõõnaperioodil aset leidnud langus üle elada suuresti tänu Ilmarine Engineering OÜ aktiivsele toele, kes võttis raskel ajal suuri riske ettevõtet vee peal hoides. " Käesoleval hetkel on Ilmarine AS taas selgelt tõusuteel, ettevõte on likviidne ja ohtu ettevõtte püsimisele normaalsetes tingimustes ei ole," kinnitas ta.

Aminor Investi on korduvalt kutsutud võrdsetel alustel teise omanikuga ettevõttesse panustama, sh teostama aktsiakapitali sissemakset ettevõtte omakapitali tugevdamiseks, millest nad aga keeldusid ja otsustasid seadusega mittekooskõlas olevate vahendite kasuks, kinnitas Aettik.

"Sellega on üks aktsionär asunud äärmiselt ebaeetiliselt Ilmarise tegevust takistama," kommenteeris ta ning lisas, et nad võtavad kasutusele kõik seaduslikud meetmed ettevõtte kaitseks ja tagamaks, et Ilmarise üle 150 aasta pikkune ajalugu ei katkeks.

Ettevõtte Bellus Furnitur kaudu Ilmarine Engineeringu suuromanik Rolf Relander märkis, et on ettevõtte tuleviku suhtes optimistlik. Ilmarine Engineering on viimase poolaasta jooksul investeerinud Ilmarise tegevuse laiendamiseks aktsiakapitali ja omanikulaenudena ligi kaks miljonit eurot, sõnas ta.

"Nüüd, kui ettevõte on taas järjele saamas, on teise aktsionäri esindajad, Kolk ja Past aga asunud Ilmarine ASi survestama kõiki vahendeid kasutades, sundimaks Ilmarine Engineeringut nende osalust nende dikteeritud tingimustel välja ostma. Ilmarine Engineeringu osanikuna ei näe ma mingit põhjust ega õiguslikku alust nende erikohtlemiseks, seda enam, et seni on nad keeldunud meiega võrdväärsetel tingimustel ettevõtet toetama," rääkis Relander.

AS Ilmarine on üks vanemaid pidevalt tegutsevaid metallkonstruktsioonide- ja masinaehitusettevõtteid Eestis. 1859. aastal F. Wiegandi asutatud vasksepatöökojast väljakasvanud ettevõte kannab 1961. aastast Ilmarise kaubamärki.

Ettevõte kuulus 2007. aastani Aadu Luukase pojale Indrek Luukasele, kes aga müüs ettevõtte, kuna ei leidnud aega Ilmarisega nii palju tegelda, kui see oleks vajanud.

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077