Täna avati uus Fortumi elektrijaam Pärnus

Tänasel avasid Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ja Fortum Termest AS’i juhatuse esimees Margo Külaots uue Pärnu Elektrijaama, mis on elektri ja soojuse koostootmisjaam ning katab kõigi Pärnu linna kodude soojavajaduse. 

Pärnu Elektrijaama ehituse maksumus oli 80 miljonit eurot, mida rahastas kogu ulatuses Fortum. Uue jaama rajamisega loodi Pärnusse 16 uut töökohta. Kütus, mida jaamas kasutatakse on kodumaine puit (hakkpuit ja puidujäätmed) ning freesturvas.

„Valisime Pärnu uue jaama asukohaks, sest siinsed katlamajad vajasid renoveerimist ning ressursside otstarbekamaks kasutamiseks oli parimaks lahenduseks kaasaegse koostootmisjaama rajamine,“ ütles Fortum Termest AS’i juhatuse esimees Margo Külaots. „Pärnumaale on iseloomulikud arenenud puidutööstus ja piisavalt suured turbavarud, mida kasutame uues jaamas kütusena. Puidu ja turba kasutamine vähendab Eesti sõltuvust importkütustest ja pakub tööd kohalike kütuste tootjatele. Elektritootmise hajutamine suurendab riigi  energeetilist varustatuskindlust ja sõltumatust,“ lisas Külaots.

„Fortumi rajatud, 80 miljonit eurot maksev, soojust ja elektrit tootev koostootmisjaam on ajaloo üks suurimaid investeeringuid Pärnusse. Soojusenergia tootmiseks kasutab ettevõte kohalikku toorainet, pakkudes seeläbi tööd ligi 300 inimesele Pärnumaal. Kohalike kütuste kasutamisega pakub ettevõte Pärnu elanikele konkurentsivõimelist ja stabiilset soojahinda,“ ütles Pärnu linnapea Toomas Kivimägi.

Pärnu jaamas soojuse ja elektri tootmisel tekkivate jäätmete kogus ja mõju keskkonnale on viidud miinimumini tänu kasutusele võetud keevkihttehnoloogial tuginevale katlale, mis on kõrge efektiivsusega ja keskkonnasõbralik.

Uue koostootmisjaama elektriline võimsus on 24 MW ja soojuslik võimsus 50 MW. Aastane elektrienergia müügimaht on 110 GWh ja soojuse müügimaht 220 GWh. 

Pärnu elektrijaam asub linna piiril, Niidu 24 tööstuspiirkonnas. Enne jaama ehitustöid ostis Fortum Termest AS ära kaks jaamaga piirnevat kinnistut, et ennetada võimalikke ebamugavusi  naaberkinnistute elanikele.  Jaamale asetati nurgakivi 2009 aastal.

2010. aasta lõpus käivitatud Pärnu elektrijaam on Tallinna Väo ja Tartu Luunja järel kolmas koostootmisjaam Eestis. Fortum Termesti hinnangul oleks Eestis potentsiaali sarnase jaama omamiseks veel kümnel linnal.

Fortum Termest AS loodi 1991.aastal neljateistkümne Eesti soojusettevõtte poolt. Täna on ettevõtte põhiomanikuks Fortum Power and Heat Oy. Fortumi käive oli aastal 2009 5,4 miljardit eurot ja ärikasum oli 1,8 miljardit eurot. Ettevõttes töötab ligikaudu 11500 inimest. Fortumi aktsiad on noteeritud NASDAQ OMX Helsingi börsil.

Osale arutelus

  • Silvia Kruusmaa

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara