Malaisia suurim börsifirma sai 30% Eesti Energia Jordaania-ärist

Eile allkirjastasid Eesti Energia, Near East Investment (NEI) ja  Aasia energiaettevõte YTL Power International Berhad (YTLPI) lepingu, millega YTLPIst saab Eesti Energia Jordaania arendusprojekti finants- ja strateegiline partner.

Seni omas Eesti Energia Jordaania-ärist 76 protsenti ning projektis algusest peale osalenud Jordaania partner nimega NEI 24%. Eilse tehingu järel kuulub Eesti Energiale projekti enamusosalus – 65%, uuele partnerile YTLPI 30% ja NEI-le 5%.

„YTLPI puhul on tegemist maailmas tunnustatud energiaettevõttega, kelle liitumine projektiga kasvatab selle väärtust kordades,“ ütles Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. Tema sõnul on YTLPI huvi investeerida juba nii varases faasis kinnitus, et tegemist on perspektiivika projektiga.

Jordaanias lepingu allkirjastanud YTLPI  üks omanikest ja tegevjuht Dato’ Yeoh Seok Hong tunnustas Eesti Energiat kui üht juhtivat põlevkivist elektri- ja õlitootjat ning vastava tehnoloogia arendajat. „YTLPI strateegia näeb ette investeerimist eelkõige kohalikel maavaradel põhinevate energiatootmiste arendamisse. Eesti Energia Jordaania arendusprojekt on perspektiivne, kuna Jordaanias on arvestatavad põlevkivivarud ning suur nõudlus kodumaise energia järgi,“ sõnas ta.

Eesti Energia Jordaania arendusprojekti kuulub ca 38 000 barrelilise päeva-toodanguga õlitehas ning kuni 900 MW võimsusega põlevkivielektrijaam. Eesti Energia roll on olla projektide arendaja ja eestvedaja ning Enefit-tehnoloogia tarnija põlevkiviõli tootvale tehasele. YTLPI panustab lisaks finantsinvestori rollile projekti elektritootmise arendusse.

YTLPI on arendanud ning opereerib maailmas mitmeid suuri elektrijaamu. Ettevõtte installeeritud elektrivõimsus on 5500 MW ning talle kuuluvad nii söel, õlil kui gaasil töötavad elektrijaamad Malaisias, Singapuris ja Indoneesias.

YTLPI on Malaisia konglomeraadi YTL Corporation Berhadi üks tütarettevõtetest ning suurim Malaisia börsil noteeritud ettevõte. YTLPI  turukapitalisatsioon oli 5,5 miljardit dollarit (10.12.2010 seisuga) ning 30.06.2010 lõppenud majandusaasta käive 4,3 miljardit dollarit, varade maht 10,8 miljardit dollarit ning kasum 385 miljonit dollarit.

2010. a mais sõlmitud kontsessioonilepingu järgselt alustas Eesti Energia Attarat Um Ghudrani põlevkivimaardlas geoloogiliste ja hüdrogeoloogiliste uuringutega, millesse on kaasatud ka Eesti ülikoolid ja teadusasutused. Tänaseks osaleb töödes kümneid Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli eksperte ning geoloogiliste tööde läbiviimisesse on kaasatud ka teisi Eesti ettevõtteid. Analüüsimisel on informatsioon 19 uuest puuraugust ja alustatud on detailsemate hüdrogeoloogiliste uuringutega. Lisaks on kavas alustada täiendavat puurimisprogrammi jaanuaris 2011.

Eesti Energia alustas esimese uue põlvkonna tehnoloogiat kasutava põlevkiviõli tehase rajamist 2010. aastal Narva lähistele Auverre olemasoleva õlitehase kõrvale. Tööd kulgevad plaanipäraselt ning senisest keskkonnasõbralikumat, töökindlamat ja suurema ühikvõimsusega tehnoloogiat kasutama hakkav tehas valmib 2012. aastal.

Osale arutelus

  • Silvia Kruusmaa

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara