Stora Enso huvi selle projekti vastu on eelkõige strateegiline, mitte lühiajalisest kasumlikkusest lähtuv, ütles Graanul Investi juhatuse esimees Raul Kirjanen.
Kirjanen ütles, et kindlasti on uus Stora Enso rajatav Imavere graanulitehas Graanul Investile konkurendiks. Seda nii tooraine kui ka müügituru puhul.
Samas lausus Kirjanen, et nende põhilised eksporturud on Taanis, Belgias ja Itaalias. Seevastu Stora Enso hakkab uue tehase toodangut müüma peamiselt Rootsi ja Lõuna-Soome.
Kirjaneni sõnul oleks Eesti potentsiaal taastuvenergeetika (sh pelletite) arendamisel väga suur, kuid helget tulevikku varjutavad populistlikud varjundid, et taastuvenergia tootjatelt tuleks riigipoolset toetust vähendada.
Kirjanen rääkis, et muuhulgas on Eesti endale võtnud kohustuse kümne aasta pärast saavutada taastuvenenergia osakaaluks 25%.
„Reaalselt peakski taastuvenergia osakaal kasvama samas mahus nagu ta siiani on kasvanud ehk kaks kuni neli protsenti aastas,“ lisas Kirjanen.
Seotud lood
Eestisse saab ehitada veel mitmeid Stora Enso plaanitava tehase suuruseid ehk 100 000 tonni tootvaid puidutööstuseid, sest raiemaht on täna allpool säästva metsamajanduse taset, ütles RMK puiduturustusosakonna juhataja Ulvar Kaubi.
Stora Enso laiendab tahkete biokütuste tootmist ja investeerib uue graanulitootmise tehase ehitusse 10 miljonit eurot, luues sellega juurde ligi viis töökohta.
Stora Enso valis Imaverre rajatava pelletitehase seadmete tarnijaks Eesti tuntuima puidutöötlemise tehnoloogia seadmete valmistaja ASi Hekotek.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.