Kalahaigused Tšiilis tõstavad lõhe hinda

Lõhe hind on viimasel ajal kiiresti kasvanud, mille põhjuseks on maailma suuruselt teist lõhekasvatajat Tšiilit kimbutavad kalahaigused ja seetõttu kahanenud toodang, kirjutab Yle Uutiset.

Tšiili lõhetoodang on katastroofiliselt kahanenud, viimase paari aastaga ligikaudu kolmveerandi võrra. Pakkumise vähenemine annab tunda lõhe hinnas kõikjal maailmas.

„Sel aastal on lõhe kallinenud 30-40 protsenti. See ei sõltu ainult Tšiili kalahaigustest, vaid punase kala nõudmine on kogu maailmas suurenenud,“ Kalatukku E.Erikssoni juhataja asetäitja Mika Jääskeläinen.

Maailma suurim lõhekasvataja Norra püüab Tšiili jäetud tühimikku täita ja värbab töötajaid. Maiilmaturuhinna tõus kannustab tootmist suurendama.

Tšiili suhteliselt suure toodangumahu tõttu püsis lõhe kilohind veel mõni aasta tagasi 3,5 euro kandis ja kukkus vahetevahel ka 2,5 eurole. 2009. aasta kevadel kerkis hind 4,5 eurole. Selle aasta jooksul on hinnad aga veelgi kerkinud.

Tõusule on veelgi lisa oodata, kuni Norra on suutnud oma võimsuselt viimase välja võtta ja kalatööstustesse lisatöötajaid palgata

Tšiili lõhed surevad aneemiasse, paar aastat tagasi nakatusid nad viirusesse, mis hävitab nende punaverelibled. Hoovuste tõttu on nendega kaasnevatest viirustest raske kõrvale hoida ja kulub aastaid, enne kui kalakasvatus jõuab kunagiste mahtudeni.

Haigust on esinenud ka Šotimaal ja Fääri saartel.

Osale arutelus

  • Anu Jõgi

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara