Tuntud Aasia investor Marc Faber ütles, et Hiina majanduskasv aeglustub märkimisväärselt ja riskib „krahhiga“, kuna leidub liigseid tootmisvõimsusi ja laenukasv aeglustub.
„Hiina majandus võib lühiajaliselt rõhuda tööstuses tarvitatavaid tooraineid,“ vahendab Bloomberg Faberit. Euros suhtes on ta pessimist, kuna Kreeka võimalik päästmine teiste riikide poolt kasvatab piirkonnas eelarvepuudujääke.
Neljandas kvartalis kasvas Hiina majandus aastaga 10,7 protsenti.
„Hiina majandus aeglustub tänavu oluliselt,“ ütles Faber. „Võimalik on majanduskrahh, kuna on kogunenud liigsed tootmisvõimsused. Kui laenukasv aeglustub, ei tea me, kuidas reageerib majandus.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Võimalik Hiina krahh oleks tööstustootmises kasutatavate toorainete jaoks õnnetus. Toorainetes eelistab ta nisu, maisi ja sojaubasid ning ta ei näe suurt langusruumi kullale.
„Teiste toorainete hinnad ei ole tõusnud, nagu teraviljad,“ ütles Faber. „Võib võtta aega, enne kui nad hakkavad märkimisväärselt tõusma, kuid kui teil on aega, siis mina ostaks ja omaks nisu, maisi, sojaubasid ja miks mitte ka talumajapidamist, mis on üheks võimaluseks teenida toiduainete hinnatõusu pealt.“
„Kui Kreeka päästetakse, siis viitab see täiendavale katteta raha ostujõu kahanemisele, kuna päästmised muutuvad aina suuremateks ja sama teevad ka eelarvepuudujäägid.,“ ütles ta. „Euro võib liikuda 1,40 dollari kanti.“
Seotud lood
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.