Meil käivad pankadega just praegu
läbirääkimised, et saada laenu tootmistehnoloogia uuendamiseks ja
tootmisvõimsuse kasvatamiseks, kinnitas Põlvamaal Värskas joogivee villija ASi
Värska Vesi juhatuse esimees Urmas Jõgeva.
„Praegu on olemas reaalselt üks pank, kes finantseeriks seda projekti, aga ootame ka teiste pankade pakkumisi,“ vastas Jõgeva päevaküsimusele, kas ettevõte kaalub investeerida laienemisse ning küsida selleks pangast laenu.
Jõgeva pidas seda positiivseks märgiks, et pangad on hakanud vaikselt märku andma, et võtke laenu. „Ju siis hakkab masu ümber saama ja ju on pankadel rahamäed suuremaks kasvanud,“ sõnas Jõgeva.
Värska Vee tehnoloogia uuendamise projekti kogumaksumus on 44,3 miljonit krooni, millest uue automaatliini soetamiseks kulub umbes 38 miljonit krooni. Värska Vesi sai tänavu juulis EASilt ka 17,7 miljonit krooni tehnoloogiainvesteeringute toetust.
Jõgeva ütles, et kui praegusel tootmisliinil villivad nad umbes 5000 liitrit tunnis, siis uue liini puhul kasvab tootmisvõimsus kolm korda ehk 15 000 liitrini tunnis.
„Tootmismahtude kasv võimaldab omahinda alla lasta,“ lausus Jõgeva. „Uue liini võimsust plaanime eelkõige hakata müüma väljapoole. Praegu ekspordime oma toodangut Lätti, Leetu, Venemaale ja veidi ka Soome ning otsime uusi eksportturge. Eksport on võrreldes eelmise aastaga kasvanud. Tõsi, ka koduturul on ka arenguruumi, aga mitte nii märgatavalt.“
Seotud lood
Reedel avab keskkonnaminister Keit Pentus Häädemeestel mineraalvee tootmise. Tootmist alustav OÜ Keisri Köök on kolmas loodusliku mineraalvee tootja Eestis.
See aasta kindlasti ei laiene, sest pole
turunõudlust, mis tekitaks vajaduse laienemise järele, vastas Elva suurima
tööandja, elektroonikatehase ASi Enics Eesti juhataja Kalle Kuusik Äripäeva
päevaküsimusele, kas ettevõte kaalub investeerida laienemisse.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.