Täna on üleüldine suhtumine ettevõtetesse
selline, et pangad jätavad pigem mõne laenu andmata kui võtavad riske, märkis
Põltsamaa Meierei Juustutööstuse juhataja Ago Teder.
Teder rääkis nädala alguses, et Põltsamaa Meierei Juustutööstus investeerib aasta jooksul oma Rannu vallas asuvasse tootmisüksusesse üle 50 miljoni krooni ning osaliselt on nendesse investeeringutesse plaanis laenu võtta. Suurusjärgu kümme miljonit krooni üle käib läbirääkimine.
Võrreldes dekaadi algus- ja lõpuaastatel pankade suhtumist, ütles Teder, et nende jaoks pole situatsioon eriti muutunud. „Oleme ikka liisingut kasutanud kallimate seadmete ostuks. Pankades igasugused komiteede läbimised võtavad praegu rohkem aega ning pabereid ei küsita ka vähem,“ sõnas ta.
„Ma ei saa öelda, et pangad poleks varem hoolikad olnud, kuid nüüd vaadatakse asjad ikka väga hoolikalt läbi ning ettevõtte üldise olukorra, näiteks ka laoseisude kohta, on pangal rohkem küsimist,“ märkis Teder.
„Oleme SEB erinevate vormingute klient olnud ligikaudu 15 aastat, ta on meie põhipank olnud ning siis me eeldaks, suuremat usaldust. See ei tähenda, et me ei saa SEBga hästi läbi, aga mõnikord võiks mõned asjad lihtsamad olla,“ rääkis ta.
Tederi sõnul on täna üleüldine suhtumine ettevõtetesse selline, et pangad pigem jätavad mõned asjad tegemata. „Kusjuures mingi hulk sellest võib olla ettevõtete jaoks äärmiselt oluline ja tegelikkuses head ideed. Siinkohal on pankade liigne konservatiivsus laiemas mõttes Eesti majandusele ikkagi kahjulik. Rohkem riske võttes saaks siiski mõne ettevõtte päästa,“ möönis ta.
Ettevõtte juhataja tõdes, et erinevatel perioodidel pole laenud siiski saamata jäänud. „Siin mängib rolli ka see, et meie ettevõtte laenukoormus on piisavalt väike. Meil on võimalik juurde laenata normaalsetel tingimustel – juhul, kui meil peaks vaja olema. Kui mõni ettevõte on teatud piirini ennast täis laenanud, siis talle seetõttu ei anta rohkem. Seda jälgitakse täna kindlasti päris hoolega,“ rääkis Teder.
Seotud lood
Eesti ettevõtete jaoks on käes väga keeruline aeg, millele annavad hoogu erinevad maksumuudatused ja üleüldine kiire palgatõus, pärssides eriti tööstus- ja tootmissektori konkurentsivõimet. Logistikaettevõtte DSV Estonia tegevjuht Alvar Tõruke tõdeb, et olukord on veidi sarnane 1990. aastatele, mil Eesti vabaks sai ning tuli hakata oma riiki looma ja leiutama.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele