Sel aastal esmakordselt koostatud tekstiilitööstuse TOPi esiotsa jõudnud firmad jäävad eelmise aastaga rahule ja valmistuvad jätkuvaks kasvuks, kuid sektori üldseisu hindavad ettevõtted langevaks.
Tänavuse TOPi viies ettevõte Aclima OÜ avas aasta tagasi Valgas oma uue juurdelõikushoone. Pildil keskel Aclima OÜ tegevjuht ja juhatuse liige Maive Saarepera, paremal juhatuse liige Kari Høgemo ning vasakul Aclima AS tegevjuht Hans Petter Jacobsen. Foto: Aclima OÜ
Klassikalise määratluse järgi loetakse tekstiilitööstuseks riide ja lõnga tootmist, samuti rõivatootmist. Äripäeva tekstiilistööstuse TOPis on aga koha leidnud ka ettevõtted, kelle tegevus on seotud erinevate tekstiilidega, kuid mitte otseselt näiteks kanga tootmise või rõivaste valmistamisega.
Eesti rõiva- ja tekstillitööstuste käive on viimase aastaga küll vähenenud, kuid marginaalselt – 1,1%, selgub värskest Äripäeva infopanga kvartaliraportist. Toome lugejateni ülevaate suurimatest käibekasvatajatest viimase nelja kvartali jooksul.
Haljala tekstiilitööstuse The Fine Bedding Company viimane majandusaasta lõppes ligi 100 000 eurose kahjumiga ning käive langes varasema aastaga võrreldes 11,6%.
Kriisiaastatest üle saanud unetarvikute tootja Wendre alustas oma kaubamärkide ning jaekaupluste võrgu väljaarendamisega. Esimene kauplus avatakse Tallinnas Järve Keskuses.
Tekstiilitööstust varitsevaid ohte on mitu – Eesti poliitikutest ülemaailmsete kriisideni, kirjutab elastsete tekstiilkiudude tootja Fein-Elast Estonia OÜ juht Urmas Mägi värskes Äripäeva Infopanga tekstiili- ja rõivatööstuse kvartaliraportis.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.