Statistika: kolme aastaga on kuue suurema kaubagrupi eksport langenud pea kaks miljardit euro
Kaheksandat kvartalit langeva majandusega Eesti suurimad majandusprobleemid on ebapiisav nõudlus ja konkurentsivõime vähenemine, selgub Konjuktuuriinstituudi värskest ülevaatest.
Ekspordilangus on räsinud tugevalt puidutööstusi. Foto: Toomas Kelt
Nõudlus toodangule püsis detsembris tavalisest madalamal tasemel ning tootmise langus kiirenes. Ettevõtete prognoosid järgmiseks 3 kuuks on halvemad kui septembris ning kindlustunde indikaator on endiselt negatiivne, seisab ülevaates. Ebapiisav nõudlus on olulisimaks takistuseks toodangu mahu kasvule kõigis tööstusharudes (teatas 81% ettevõtteid), sealjuures nahatööstuses ning arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete tootmises oli see ainsaks takistuseks edasisele arengule.
Kuna meie peamiste kaubanduspartnerite majandused tänavu ei kasva, jääb ka sel aastal Eesti eksport tagasihoidlikuks, prognoosib SEB majanduanalüütik Mihkel Nestor värskes majandusprognoosis. Majanduskasvu võib oodata alles 2025. aastal.
Statistikaameti andmetel vähenes esimesel poolaastal kaupade eksport 11%, mida põhjustas töötleva tööstuse ja kütuste väljaveo langus, samuti rahvusvaheliste kaubaturgude nõrk nõudlus ja geopoliitilised pinged. Kuigi olukord on keeruline, prognoosivad eksperdid majanduse kasvu ja ettevõtjatel on võimalus laiendada ärimahtusid uute koostööpartnerite kaudu.